Skip to content Skip to footer

Zabawy dla dzieci poprzez gry planszowe

Dzieci są pełne życia i nieograniczonej energii, którą chcą w jakiś przyjemny sposób spożytkować. Dlatego też, tak bardzo lubią się bawić z rówieśnikami, są niezwykle ruchliwe i potrafią tym zamęczyć swoich rodziców. To właśnie rolą rodziców jest ukierunkowywanie zachowań dzieci w taki sposób, aby zabawa była bezpieczna, rozwijały się w nich pewne cechy oraz umiejętności, które w pewien sposób będą pomocne w późniejszym ich funkcjonowaniu w dorosłym życiu.

Dzieci niestety często się nudzą, a jak pojawia się nuda, to wraz z nią smutek i poczucie niewykorzystania dobrze wolnego czasu. Wejście do powszechnego użytku komputerów i wykorzystanie ich do rozrywki pozwoliło na zajęcie przez dzieci niezagospodarowanego czasu. Jednak można powiedzieć, że w pewien sposób taka rozrywka wymknęła się spod kontroli i najmłodsi spędzają wiele godzin przed komputerem, co ma pod wieloma względami negatywny wpływ na ich zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wydaje się, że nie poznają one smaku zabawy, jaką my mieliśmy okazję poznać w młodości. Dlatego trzeba pracować z nimi cały czas i przekonywać, że dobra zabawa nie kończy się tylko i wyłącznie na rozrywce komputerowej.

Dzieciom trzeba pokazać, że można się bawić również bez komputerów, a najlepszym sposobem na to jest granie z nimi w gry planszowe oraz wspólna tego typu rozrywka z rówieśnikami.

Gier planszowych na rynku jest mnóstwo. Wszystkie ukierunkowane są na wspólną zabawę kilku osób, które poprzez najczęściej losową rywalizację, mogą uczestniczyć w rozgrywce, która bawi, uczy logicznego myślenia, a także zachowań w grupie. A takie nauki są dla nich bezcenne. Rodzice widząc, w jaki sposób ich pociechy reagują na zwycięstwa oraz niepowodzenia w grze, mogą skutecznie zareagować w przypadku, gdy te reakcje nie są prawidłowe. Ma to ogromne znaczenie, dlatego dorośli nie powinni lekceważyć takich zachowań.

Gry planszowe dla dzieci, jak wcześniej wspomniano, uczą tego, jak zachowywać się w grupie. Jest to o tyle ważne, ponieważ w ten sposób najmłodsi mają już w dzieciństwie możliwość nie tylko rywalizacji, ale także współpracy. A to wszystko będzie przecież w przyszłości procentować, więc jest to oprócz dobrej zabawy, również doskonałe przygotowanie do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie w przyszłości.

Z dzieciństwa znamy różne gry planszowe. Jedną z najbardziej popularnych był chińczyk, który potrafił niesamowicie wciągnąć. Jego przewagą była prostota zasad, jakie obowiązywały, w połączeniu z wysokim stopniem grywalności. To właśnie proste gry, które pozwalały na rozrywkę kilku osób, były najlepsze. Inną grą, przy której można było spędzać wiele godzin był Eurobiznes. W tym przypadku, mogliśmy rozwijać swoje zdolności ekonomiczne i podejmować decyzje, które miały wpływ na stan naszego budżetu. Oczywiście duże znaczenie miała tutaj losowość, jak w każdej grze planszowej, ale własnie ta nieprzewidywalność zdarzeń i sytuacji gracza sprawiała, że gra była długa i niezwykle wciągająca.

Wymienione we wcześniejszejszych akapitach gry planszowe przeznaczone dla dzieci to tylko ułamek tego, co obecnie można kupić w sklepach i dać naszym dzieciom. Wybór jest duży, a rozrywka, jaką dają takie gry, jest niewspółmiernie większa od tego, na co pozwalają nam komputery, dlatego powinniśmy zachęcać naszych najmłodszych do grania w bardzo wciągające gry planszowe.