Skip to content Skip to footer

Z owocami i warzywami za pan brat

Owoce są jadalnymi częściami drzew i krzewów. Każdy człowiek na ziemi zna wiele drzew owocowych i krzewów owocowych. Rośliny rodzące owoce uprawiane są w sadach, na plantacjach, w ogrodach. Wiele z nich rośnie dziko na przykład w lasach, jak gruszki, czy orzechy, co w Polsce zdarza się już rzadko.

Owoce i warzywa

Dzięki obfitości warzyw i owoców kwitnie przetwórstwo owocowo warzywne. Nie zawsze mamy dostęp do świeżych roślin z powodu zmian pór roku, lecz zachować smak owoców i warzyw pomaga nam ich przetwórstwo. A populacja świata ma z czego wybierać, bo na przykład w strefie umiarkowanej można do woli zajadać się takimi owocami, jak jabłka, gruszki, brzoskwinie, morele, śliwki, wiśnie, czereśnie, winogrona, aronia, borówki, agrest, maliny, porzeczki, truskawki, poziomki, jagody, a także orzechy. Natomiast w strefie podzwrotnikowej i zwrotnikowej rosną mandarynki, pomarańcze, cytryny, grejpfruty, figi, granaty, banany, mango, morwy, kokosy, awokado, migdały, daktyle, oliwki i kasztany jadalne.

Przetwórstwo

Przetwórstwo owocowo warzywne jest bardzo popularne na całym świecie. Owoce przed obróbką cieplną najpierw się obiera, dryluje lub szypułkuje. Następnie dokładnie się je płucze i poddaje obróbce cieplnej, albo marynowaniu, czy kwaszeniu, bądź suszeniu lub mrożeniu.

Co obejmuje przemysł przetwórczy?

Przemysł przetwórczy obejmuje tak zwany pierwotny i pogłębiony przerób owoców, jak i warzyw. W efekcie tego powstają na przykład zagęszczone soki owocowe i warzywne, jak również rzadsze pod względem konsystencji napoje owocowe i warzywne. Powstają także wina owocowe i miody pitne. Przetwórstwo owocowo warzywne swym zasięgiem obejmuje też wyroby skrzepłe, jak powidła, dżemy, konfitury, marmoladę. Przetwórstwem nazywa się również mrożenie produktów i tak powstają na przykład mrożonki warzywne i owocowe. Wiele owoców i warzyw poddawanych jest suszeniu, aby w ciągu całego roku można było używać ich do kompotów, do zup, do ciast, do deserów. Lecz jeszcze to nie wszystko, gdyż z owoców i warzyw powstają przeróżne marynaty, jak i konserwy warzywno-mięsne lub tylko warzywne, powstają kompoty owocowe, galaretki i wiele jeszcze innych przetworów.