Aby wybrać porządne nici chirurgiczne w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na materiał z którego są one wykonane. Producenci nici chirurgicznych chcą przyciągnąć do siebie jak największe grono potencjalnych klientów, dlatego też coraz częściej sięgają po zaawansowane materiały i technologie.
Na jaki materiał postawić?
W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się nici chirurgiczne plecione z kwasu poliglikolowego albo poliglaktyny. Pamiętać należy o tym, że nici tego typu wyróżniają się dość niskim okresem podtrzymywania. Nić chirurgiczna PGA jest w stanie podtrzymać tkankę przez 10-16 dni. Nici z kwasu poliglikolowego doskonale sprawdzą się w przypadku szycia skóry i błony śluzowej znajdującej się w jamie ustnej. Niski stopień traumatyzacji rany doceniony jest nie tylko w stomatologii, ale również w chirurgii dziecięcej.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także nici monofilamentowe z poliglekapronu, które z kolei zapewniają średni okres podtrzymywania. W zależności od zabiegu chirurgicznego nici tego typu są w stanie podtrzymać tkankę od 21 do 30 dni. Opisywane nici PGCL bardzo często wykorzystywane są w ginekologii, czy też w medycynie kosmetycznej.
Jaka nić chirurgiczna do poważniejszych ran?
Przy poważniejszych ranach najlepiej sprawdzą się szwy plecione z kwasu poliglikolowego, które od wielu lat wykorzystywane są przy mniej lub bardziej skomplikowanych operacjach przewodu pokarmowego. Nici z kwasu poliglikolowego docenione są przede wszystkim w wymagającej branży okulistycznej i ortopedii. Przy długim okresie podtrzymywania (2-3 miesiące) wykorzystywane są nici monofilamentowe z polidioksanonu. Mowa tutaj oczywiście o niciach PDS, które doskonale sprawdzą się przy ranach o wydłużonym okresie gojenia.
Kiedy warto skorzystać z pomocy nici niewchłanialnych?
Niewchłanialna Nić chirurgiczna doskonale sprawdzi się w przypadku mocnego i bardzo trwałego zbliżenia się tkanek. Największym minusem jest oczywiście konieczność usunięcia szwu po zagojeni się rany. Nici niewchłanialne doskonale sprawdzą się także w sytuacji, gdy zagojone tkanki nie odzyskają w 100% naturalnego podtrzymywania. Niewchłanialne nici mogą być wykonane nie tylko z poliamidu i polipropylenu, ale również w jedwabiu, lnu i stali nierdzewnej.