Skip to content Skip to footer

Wyciąg z pestek grejpfruta – co to takiego?

Zazwyczaj podczas konsumpcji grejpfruta usuwa się z niego pestki. Większość osób myśli, że są one niejadalne, podczas gdy to właśnie z nich można stworzyć wyjątkowy wyciąg o właściwościach prozdrowotnych. To ekstrakt z pestek grejpfruta, który – według samych lekarzy – ma tak wysoki potencjał, że może stać się nawet naturalnym antybiotykiem.

Pochodzenie związku

O dziwo ekstrakt z grejpfruta jest stosunkowo nowo odkrytym związkiem. Dopiero w 1972 roku udało się go dostrzec po raz pierwszy, co było zasługą Jacoba Haricha – amerykańskiego doktora specjalizującego się w immunologii. W trakcie badań odkryto, że w wyciągu z pestek grejpfruta występują liczne korzystne związki. Znaleziono w nim m.in. antyoksydanty (głównie flawonoidy, tokoferole oraz witaminę C), sterole roślinne, różne substancje mineralne i limonoidy.

Jak powstaje wyciąg z pestek grejpfruta?

Wyciąg tworzony jest aż z trzech części owocu – miazgi, błon o charakterystycznym białym kolorze i oczywiście nasion. Ostatni składnik jest tu najważniejszy. Mimo iż mało kto spożywa pestki z grejpfruta, w rzeczywistości są one jak najbardziej jadalne, a przy tym potrafią wykazać się korzystniejszym działaniem od samego owocu. Najlepiej działają jednak w tedy, gdy występują pod postacią wyciągu. Z tego względu lepiej kupić gotowy wyciąg z grejpfruta, aniżeli spożywać same pestki bądź spróbować zrobić z nich prozdrowotną miksturę.

Wyciąg z pestek grejpfruta i jego zastosowanie

Z tego rodzaju roślinnych wyciągów najczęściej korzysta się w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie. Ale – co ciekawe – wyciąg z grejpfruta znalazł też dla siebie miejsce w zupełnie innych dziedzinach. Jest ściśle powiązany chociażby z kosmetologią. Coraz częściej wzbogaca się nim różnego rodzaju kremy i inne kosmetyki, zwłaszcza te przeznaczone do skóry dojrzałej (grejpfrut zawiera bowiem antyoksydanty, które spowalniają procesy starzenia się ciała). Ekstrakt z pestek grejpfruta jest też używany jako dodatek do pasz dla zwierząt hodowlanych. Odpowiada tam za hamowanie rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów.

Chcąc jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowe i cały organizm, warto na pewno skorzystać z dobrodziejstw grejpfrutowego wyciągu i spożywać go nawet codziennie.