Skip to content Skip to footer

Wanna czy prysznic?

Przy wykańczaniu i generalnym remoncie łazienki należy podjąć wiele decyzji. Jedną z ważniejszych jest wybranie wanny lub prysznica, a później pasującej do niej ścianki prysznicowej lub zasłonki. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, więc podjęcie decyzji nie jest łatwe.

Wanna

Minusem wanny jest to, że zajmuje dużą przestrzeń, co jest istotne w małych łazienkach. Jeśli jednak miejsca nie brakuje, a lubimy od czasu do czasu wziąć gorącą, relaksującą kąpiel, to będzie idealna. Zwłaszcza że dziś już nie trzeba rezygnować z prysznica, kiedy się ją montuje – wystarczy zawiesić zasłonkę lub postawić specjalnie przeznaczoną do tego ściankę prysznicową i można mieć i wannę, i prysznic. Ta druga opcja sprawdzi się znacznie lepiej, ponieważ Ścianki prysznicowe są łatwiejsze w utrzymaniu czystości i wygodniejsze, gdy robi się przeciąg – stanowią osłonę od wiatru i nie lepią się do ciała. Jeśli jednak w domu są osoby z problemami ruchowymi, to niestety wanna może być dla nich dużym utrudnieniem.

Kabina prysznicowa

To klasyczne i bezproblemowe rozwiązanie, które przez lata królowało w łazienkach. Nic dziwnego – to zwykle nie są proste kabiny z prysznicem, a można w nich znaleźć dodatkowe udogodnienia – masażery, radio, dodatkowe oświetlenie. Koszty takich kabin bywają jednak bardzo wysokie.

Walk-in

Prysznice typu walk-in zyskują coraz większą popularność. Tworzy się je przez postawienie ścianki prysznicowej (lub ścianek prysznicowych, mogą być dwie) bezpośrednio na podłodze lub niskim brodziku. W tym pierwszym przypadku konieczne jest także specjalne wyprofilowanie podłogi i zamontowanie odpływu liniowego, by woda nie powodowała zalania łazienki. Ścianka prysznicowa jest łatwa w utrzymaniu, podobnie jak sprzątanie prysznica tego typu, co jest jednym z argumentów na plus dla tego typu rozwiązania. Stosuje się je jednak zwykle przy nowo powstałych łazienkach, ponieważ często wymaga skucia fragmentu podłogi i wylania go na nowo. Niemniej jest to wygodne i estetyczne rozwiązanie, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach.