Skip to content Skip to footer

Tokarki konwencjonalne – co powinieneś o nich wiedzieć?

Powszechną wiedzą jest to, że dobra tokarka jest niezastąpiona w przemyśle produkcyjnym. Obecnie do wytaczania metalowych wyrobów używa się automatycznych maszyn, jednak kiedyś były one obsługiwane całkowicie manualnie. Z kolei niektórzy właśnie w takim wytaczaniu czują się najlepiej, dlatego na rynku ciągle znajdują się tokarki konwencjonalne.

Czym właściwie jest tokarka konwencjonalna?

Młode osoby mogą już nawet nie kojarzyć tokarek konwencjonalnych. Są one prosto zbudowaną maszyną do wytaczania metalowych przedmiotów, którą na każdym etapie działania obsługuje się manualnie. Sprawia to, że tokarze pracujący na takim sprzęcie muszą wykazywać się między innymi znacznie większą dokładnością, spostrzegawczością i cierpliwością.

Niemniej jednak tokarki konwencjonalne działają dokładnie tak samo, jak te zautomatyzowane. Maszyna przytrzymuje dany metalowy przedmiot, po czym obraca go w taki sposób, aby zamontowane w niej narzędzia mogły wyryć w nich odpowiednie kształty. Tylko jak wygląda wytaczanie tokarką konwencjonalną z perspektywy pracownika?

Jak obsługuje się tokarki konwencjonalne?

Przez wzgląd na to, że staromodne maszyny do wytaczania są obsługiwane ręcznie, to wymagają one od użytkowników wielu umiejętności i doświadczenia. Zarówno nastawienie maszyny, jak i wyrycie właściwych kształtów o właściwej głębokości w danym wyrobie odbywa się poprzez klikanie przycisków i przełączników na maszynie.

Tokarka konwencjonalna potrafi być bardzo czuła, dlatego też tokarz nie może nawet na chwilę tracić czujności. Jeden błąd może oznaczać zniszczenie całego wyrabianego metalu lub – co gorsza – umieszczenie w magazynie wadliwego produktu. Niestety wszystko to przekłada się na bardzo długi czas wytaczania pojedynczych przedmiotów z metalu.

Czy warto zaopatrzyć się w tokarkę konwencjonalną?

Logika podpowiada, że automatyczne tokarki CNC sprawdzą się znacznie lepiej w każdym zakładzie. Mimo to wiele osób wciąż korzysta z tych konwencjonalnych, a czasami nawet twierdzi, że są one lepsze od swojego nowoczesnego odpowiednika. Dlaczego?

Tokarka obsługiwana przez dobrego tokarza przede wszystkim jest bardzo dokładna. Żadna automatyczna maszyna nie będzie w stanie wytoczyć metalu tak dobrze jak uzdolniony specjalista z wieloletnim doświadczeniem. Poza tym klasyczny sprzęt jest o wiele tańszy w zakupie i eksploatacji, dlatego jeśli nadąży on za tempem produkcji, to może przyczynić się do zaoszczędzenia niemałej kwoty.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.