Skip to content Skip to footer

Szwy chirurgiczne

Nici chirurgiczne to podstawowe materiały chirurgiczne potrzebne podczas opatrywania ran wewnątrz organizmu jaki na skórze człowieka. Szew chirurgiczny pozwala na zbliżenie tkanek przerwanych, co umożliwia przyspieszenie gojenia się rany. Nici chirurgiczne stosowane są podczas wielu operacji i muszą być one wytrzymałe, by utrzymać brzegi rany w odpowiednim stanie oraz odpowiednio dobrane.

Nici chirurgiczne – rodzaje

Szwy chirurgiczne podzielić można pod względem ich trwałość oraz budowy, a głównymi grupami podziału są:
– szwy chirurgiczne wchłanialne – nazywane są nićmi chirurgicznymi rozpuszczalnymi. Dawniej wytwarzane były z surowców naturalnych, a teraz powstają z surowców syntetycznych, jakimi są plecionki oraz monofilament. Okres podtrzymywania wchłanialnych nici chirurgicznych to od 10 do 90 dni,
– szwy chirurgiczne niewchłanialne – nazywane nierozpuszczalnymi. Wytwarzane są one z materiałów nierozpuszczalnych wymagających usunięcia po zakończeniu leczenia. Czasem nici niewchłanialne pozostają w organizmie i jest to tak zwana aplikacja permanentna.

Jak stosować Szew chirurgiczny?

Aby otworzyć materiały szewne, należy w pierwszym kroku wziąć w ręce torebkę wykonaną z folii, która skierowana jest nieregularnym wycięciem w góry. Kolejnym krokiem jest przerwanie folii w sposób ukośny zgodnie z kierunkiem narysowanej na folii strzałki. Należy pamiętać, aby nie odrywać folii całkowicie. Kolejnym etapem jest wyjęcie koperty z torebki oraz odgięcie papierowej zakładki. Zakładkę tą odgiąć należy chwytając za wystający fragment nitki lub igłę z nitką i delikatnie wyciągnąć odcinek materiału szewnego z opakowania. Należy pamiętać, aby materiały szewne wyciągane były ostrożnie i w warunkach sterylnych przy użyciu wszystkich niezbędnych środków higieny.

Skutki źle dobranych nici chirurgicznych

Niewłaściwe dobrane szwy chirurgiczne mogą spowodować zakażenie pooperacyjne, a także nadać nieestetyczny wygląd bliźnie. Zastosowanie za cienkich nici spowodować może efekt przecięcia tkanek podczas pasażu oraz rozejścia się brzegów zszywanej rany w czasie jej gojenia. Wybór nici chirurgicznych jest decyzją operującego chirurga i przeprowadzany jest biorąc pod uwagę obrażenia pacjenta.