Pasty termoprzewodzące używane są przede wszystkim przez ludzi, którzy korzystają ze sprzętu komputerowego w sposób zaawansowany i mocno go eksploatują. Korzystają więc z nich gracze komputerowi a także informatycy i programiści. Dzięki nim poprawia się chłodzenie podzespołów komputerowych.
Rodzaje past chłodzących
Pasty różnią się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane oraz przeznaczeniem, czyli tym do jakich podzespołów są dedykowane. W zależności od producenta można oczywiście wybrać pasty tańsze i droższe, ale niekoniecznie różniące się skutecznością.
Najtańszym rozwiązaniem dostępnym na rynku dla każdego będą pasty chłodzące wykonane z silikonu. Takie silikonowe pasty termoprzewodzące mają jednak tę wadę, że nie są zbyt trwałe i trzeba je wymieniać dość często. Dlatego też być może warto rozważyć od razu zakup czegoś, co posłuży nam na dłużej, na przykład pasty ceramicznej.
Aby uzyskać jak najlepsze i najbardziej efektywne chłodzenie warto rozważyć zaopatrzenie się w pastę termoprzewodzącą z dodatkiem metali. Do tego typu produktów należą na przykład pasty ceramiczne srebrne albo pasty miedziane. Kosztują one z pewnością więcej, niż zwykłe pasty silikonowe czy też sama pasta ceramiczna, ale efekt chłodzenia zapewniony dzięki nim jest już na bardzo wysokim poziomie.
Najlepsza pasta – diamentowa
Dla osób bardzo wymagających i takich, które oczekują, że pasta termoprzewodząca będą zapewniały efekt chłodzenia podzespołów na bardzo długi czas, trzeba polecić pasty diamentowe. W tym wypadku za jakością idzie też cena, gdyż jest to zdecydowanie najdroższy rodzaj past, przynajmniej co do zasady.
Jeżeli jednak zależy nam na skuteczności, nie warto oszczędzać. Osoby, które mocno eksploatują sprzęt komputerowy powinny liczyć się z tym, że w przypadku awarii takiego sprzętu koszty jego naprawy będą nieporównywalnie wyższe, niż inwestycja w dobrą pastę.
Jak działa i ile kosztuje pasta termoprzewodząca?
Pasta taka jest to masa, którą wyciska się z tubki za pomocą specjalnego aplikatora na powierzchnię, która ma być schłodzona, czyli na elementy elektroniczne ulegające mocnemu nagrzewaniu. Masa, dzięki temu, że cechuje się dużym przewodnictwem cieplnym, zwiększa efektywność chłodzenia się np. pamięci RAM, która zostanie nimi posmarowana.
Ceny past różnią się w zależności od materiału i producenta, oscylują jednak wokół kilkudziesięciu złotych za tubkę (średnio od 20 do 60 zł). W najtańszym wariancie można tez kupić ten produkt za nawet kilka złotych, jednak trzeba zastanowić się, czy warto.