Skip to content Skip to footer

Sucha czy mokra sauna ogrodowa?

Kąpiel w saunie ogrodowej nie tylko oczyszcza, ale również hartuje organizm, dlatego też warto na poważnie rozważyć jej zakup. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jakie zalety i wady mają sauny suche oraz mokre, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu.

Co wybrać?

Sucha sauna ogrodowa charakteryzuje się zdecydowanie najbardziej drastycznymi warunkami użytkowania. W niektórych konstrukcjach temperatura powietrza może osiągać nawet 100°C. Jeżeli chodzi o wilgotność to waha się ona na poziomie 10%. W saunach tego typu bardzo szybko ciało się poci, a skóra błyskawicznie wysusza się. Jest to idealny wybór dla najbardziej wymagających osób, które mają duże doświadczenie z saunami. Osoby początkujące niestety mogą w nich się dusić.

Sauny mokre są zdecydowanie bardziej przyjazne dla człowieka, dlatego też tak wiele osób decyduje się na ich zakup. Kąpiele zazwyczaj rozpoczynają się w temperaturze około 50°C. Po przywyknięciu do temperatury, można ją stopniowo podnosić nawet do 90°C. W saunach tego typu para generowana jest poprzez polewanie gorących kamieni wodą. Wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie 30-40%.

Nowoczesne sauny parowe

Na rynku dostępnych jest wiele rzetelnych firm, które oferują swoim klientom profesjonalne sauny parowe. Sauny tego typu różnią się od powyżej opisanych konstrukcji przede wszystkim niższą temperaturą, która rzadko kiedy przekracza 65°C. Parowa sauna ogrodowa zapewnia także zdecydowanie wyższą wilgotność względem powietrza (40-60%).

Osoby, które są zainteresowane tego typu saunami, powinny rozważyć dodatkowe akcesoria do aromaterapii. Dodając zioła można uzyskać profesjonalną saunę parowo-ziołową, która generować będzie bardzo przyjemny zapach.

Cenne wskazówki

Sauny tradycyjne i sauny parowe stworzone zostały przede wszystkim po to, aby uzyskać pożądany efekt. Mowa tutaj oczywiście o utworzeniu pary, która spowoduje wzrost temperatury w naszym organizmie.

Wybór konkretnego rozwiązania w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz od tego do czego chcemy wykorzystać saunę ogrodową. Sauna sucha jest najlepszym wyborem dla tych osób, które mają problemy z oddychaniem i borykają się z różnego typu alergiami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw