Modny i stylowy stolik kuchenny to inwestycja na lata, dlatego też przed dokonaniem zakupu warto dokładnie rozejrzeć się na rynku. Producenci mebli chcą przyciągnąć do siebie jak największą liczbę potencjalnych klientów, dlatego też co roku oferują nowe modele stołów kuchennych.
Na jaki materiał warto postawić?
Wybierając nowy stolik kuchenny do swojego mieszkania warto zwrócić uwagę na tworzywo z którego jest wykonane. Ponadczasowym i bardzo trwałym materiałem jest drewno, które prezentuje się bardzo okazale. Najlepsze jakościowo stoły okrągłe rozkładane wykonane są z sosny, buku albo dębu. Jedyną wadą drewnianych stołów jest dość wysoka cena, dlatego też nie wszyscy mogą pozwolić sobie na zakup tego mebla. Nieco tańszym rozwiązaniem są stoły wykonane z popularnej płyty pilśniowej, niestety charakteryzują się one zdecydowanie gorszymi parametrami niż naturalne drewno.
Mechanizm składania ma znaczenie
Stoły okrągłe rozkładane mogą posiadać różny mechanizm składania, dlatego też warto zwrócić uwagę na ten element. Zazwyczaj mechanizm polega na rozsuwaniu przeciwległych boków. W modelach tych występują dodatkowe nakładki, dzięki którym można uzupełnić luki powstałe po rozsunięciu. Jeżeli blat stołu rozkładany jest na dłużą odległość, to mogą być dołączone do stołu dodatkowe nóżki. Przy stołach tego typu może usiąść więcej osób, dlatego też warto rozważyć ich zakup. W dzisiejszych czasach dużym zainteresowaniem cieszą się także stoły rozkładane jak książka.
Nowoczesne stoły z dzielony blatem
W ostatnim czasie producenci coraz częściej stawiają na stoły z dzielonym blatem. Modele tego typu rozkładają się nie tylko synchronicznie, ale również asynchronicznie. W przypadku stołów synchronicznych wystarczy jedynie rozsunąć jedną część blatu. Możliwe jest to do zrealizowania za pomocą specjalnej prowadnicy. Przeciwległa część blatu w tym konkretnym przypadku jest rozsuwana automatycznie. Taki mechanizm rozsuwania jest nie tylko bardzo prosty, ale również bezpieczny. Większość stołów rozkładanych wyposażonych jest w specjalną skrzynię. To właśnie w niej można schować dostawki. Przy stołach z mechanizmem asynchronicznym poszczególne prowadnice działają niezależnie względem siebie. W chwili obecnej szyny stosuje się głównie w stołach nowoczesnych. Mowa tutaj przede wszystkim o drewnianych stołach industrialnych. Wkładki umieszczone pod blatem są z kolei zarezerwowane dla tradycyjnych mebli.