Skip to content Skip to footer

Ssaki zabiegowe

Ssaki medyczne używane są do odsysania płynów ustrojowych u pacjentów. Nowoczesne ssaki stosowane są także do odciągania płynów operacyjnych tkanek lub gazów.

Zastosowanie ssaków medycznych

Ssaki zabiegowe umożliwiają odsysanie krwi oraz limfy, a także wydzielin znajdujących się w ropniach lub powstałych wskutek potrzeb fizjologicznych. Użycie ssaków jest konieczne aby lekarz, który przeprowadza operacje dokładnie widział tkanki i naczynia pacjenta. Ssaki medyczne mają za zadanie zapewnić suche środowisko podczas operacji i wchłonąć wszystko tak aby nie cofnęło się to do wnętrza pacjenta.

Budowa oraz działanie ssaków zabiegowych

Ssaki zbudowane są z regulatora próżni umożliwiającego regulację podciśnienia oraz z pojemnika zbiorczego, który służy do przechowywania tego co ssak odessie. Nowe modele ssaków posiadają systemy zabezpieczające, które kontrolują by wydzieliny w zbiorniku nie przelały się. Ssaki medyczne działają dzięki różnicy ciśnień. Po podłączeniu ssaków do prądu wydzieliny zostają zassane do pojemnika. Dzięki regulacji podciśnienia można dopasować siłę ssania do rodzaju odsysania płynów. Więcej wydzieliny do ssania tym większe podciśnienie jest potrzebne.

Wysokiej klasy ssaki zabiegowe mają wbudowane filtry antybakteryjne, które chronią przed zakażeniem. Pojemniki takich ssaków łatwo się sterylizuje. Jeżeli podczas operacji nie ma dostępu do centralnego układu próżniowego ale jest dostęp do powietrza sprężonego lub tlenu, wtedy używa się ssaki inżektorowe, które działają dzięki efektowi Venturiego. Seckin wektorowe produkują różnice ciśnień między ciśnieniem cieczy a komorą tłoczną. Ssaki te mogą być osobnym urządzeniem lub częścią połączonego ze sobą systemu.

Kiedy kupić ssak medyczny?

Zakup ssaka medycznego konieczny jest w czasie operacji kiedy pacjent obficie krwawi lub wymaga oczyszczania dróg oddechowych. Ssaki używane są w domach u osób chorych na mukowiscydozę, ciągle leżących, które nie potrafią samodzielnie odkrztuszać, a także u osób, które przebywają w śpiączce. Podczas zakupu ssaka należy wziąć pod uwagę w jakich warunkach oraz w jakich celach będzie on używany. Wszystkie parametry jakie ma zakupiony ssak należy dobrać indywidualnie do potrzeb danej osoby.