Skip to content Skip to footer

Smak dzieciństwa

Z dzieciństwem mogą kojarzyć się przeróżne rzeczy, ale jest jedna rzecz, którą pamięta prawie każdy. To krówki. Nie zwierzęta, a pyszne, często ciągnące się cukierki o niepowtarzalnym smaku. W dorosłym życiu też wszyscy chętnie po nie sięgają.

Historia krówek

O ile krówki jadł praktycznie każdy, to mało kto zna ich historię. Za twórcę tych pysznych cukierków uważa się Feliksa Pomorskiego. Przepis podpatrzył ponoć u swojego wuja i to jeszcze w dzieciństwie.Gdy w 1921 r. w Poznaniu założył fabrykę słodyczy, cukierki krówki stały się jej sztandarowym produktem. A że pakowane były w papierki z wizerunkiem sympatycznej czarno-białej krowy, szybko przylgnęła do nich nazwa krówka. I tak zostało do dziś. Mija prawie 100 lat od rozpoczęcia produkcji tych słodyczy, a krówka wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Dziś krówki produkuje wiele zakładów. Jedni rygorystycznie trzymają się starego przepisu, inni nieco eksperymentują. Jednak wszystkie cukierki krówki, bez względu na smak, zawsze są chętnie jedzone.

Jak zrobić krówkę

Krówka cukierek składa się z trzech podstawowych składników. Są to mleko, cukier i masło. Te proste składniki gotuje się do czasu, aż zamienią się w gęstą, pyszną masę. Masę wylewa się na płaską powierzchnię i czeka, a nieco zastygnie. Następnie kroi się ją w charakterystyczne prostopadłościany. I tak powstają cukierki krówki. Jeszcze tylko trzeba je zawinąć w papierki i już mogą trafić do łasuchów.

Krucha czy ciągnąca

Miłośnicy cukierków krówek od lat toczą spór o konsystencję tego przysmaku. Jedni uważają, że prawdziwe krówki powinny być ciągnące się, a drudzy, że kruche. Wyjaśnienie zapewne zaskoczy wielu.Okazuje się, że krówka cukierek na początku jest przyjemnie ciągnąca się. Z biegiem czasu zaczyna lekko twardnieć i staje się krucha. Jak więc widać, kruchość czy ciągnięcie nie zależy od producenta, a od czasu, jaki upłynął od ich wyprodukowania.

Na prezent i gadżet reklamowy

Te bardzo polskie słodycze zyskują też nowe funkcje. Coraz częściej krówki są sprzedawane w ciekawych opakowaniach, więc nadają się na słodki prezent zamiast tradycyjnej czekolady. Modne są też bukiety z cukierków krówek. Specjalnie zaprojektowane opakowania jednostkowe sprawiają, że jest to także świetny gadżet reklamowy, który na dodatek jest przepyszny. Takie słodkie reklamówki są doskonałym rozwiązaniem na różnego rodzaju wystawy czy targi.