Skip to content Skip to footer

Sandomierz: kraina wzgórz i lessowych wąwozów

Dla wielu z nas Sandomierz to przede wszystkim wspaniałe zabytki oraz malownicza starówka, po której można spacerować godzinami. A gdyby tak spojrzeć na to miasto nie przez pryzmat jego zabudowy, ale znajdujących się na jego terenie wąwozów lessowych oraz wzgórz?

Wąwóz Królowej Jadwigi – wizytówka miasta

Najsłynniejszym ze wszystkich lessowych wąwozów miasta jest Wąwóz Królowej Jadwigi. Jego ściany osiągają wysokość dochodzącą do 10 metrów, a plątanina korzeni robi wrażenie na gościach. To najpopularniejsza trasa prowadząca na starówkę, a w gronie jej wielbicielek miała się znaleźć sama królowa Jadwiga.

Kto znajdzie pokoje w Sandomierzu, ten będzie mógł poszerzyć program wycieczki o wizytę w miejscowym Muzeum Archidiecezjalnym. Można w nim zobaczyć wiele cennych dzieł sztuki, pamiątek historycznych oraz parę rękawiczek, które w słynnym wąwozie miała zgubić królowa Jadwiga.

Wąwóz Piszczele

Wąwóz Królowej Jadwigi to najsłynniejszy wąwóz tego miasta. Obok niego ujrzeć można jednak i inne wąwozy, zasługujące na uwagę. Wędrówki ich śladem to doskonała propozycja dla tych, którzy znaleźli w rejonie rynku pokoje Sandomierz to przecież wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić.

Wąwozy Świętojakubski i Staromiejski to ciekawe miejsca, turystów bardziej intryguje jednak Wąwóz Piszczele. Choć jego nazwa brzmi złowieszczo i przypomina o zamordowanych w czasie wojen Tatarach, których kości miały znaleźć się w tym właśnie miejscu, wąwóz ten jest miejscem chętnie odwiedzanym i przez turystów, i przez mieszkańców Sandomierza. Spacerowe alejki, piękna zieleń oraz bliskość starówki – oto wielkie walory tego wąwozu.

Gdzie jeszcze warto się wybrać?

Zaplanowanie dłuższego pobytu w tym mieście nie jest trudnym zadaniem, gdyż w wielu miejscach można wynająć wygodne pokoje Sandomierz może się pochwalić świetnie rozwiniętą bazą noclegową, co z pewnością ułatwia życie turystom. Dzięki temu mogą oni poświęcić więcej czasu na wycieczki po okolicy miasta oraz na spacery po zakątkach niezwykle atrakcyjnych pod względem przyrodniczym.

Góry Pieprzowe to bez wątpienia jedna z ciekawszych propozycji dla turystów. Z tego pasemka można podziwiać panoramę miasta oraz dolinę Wisły, która na wysokości Sandomierza prezentuje się wyjątkowo.

Dobre zagospodarowanie i fakt, że pokoje w Sandomierzu można wynająć bez problemów, to wielkie zachęty do zaplanowania tu dłuższego pobytu i wybrania się na spacer śladem lessowych wąwozów oraz wzgórz, z których rozciągają się niezapomniane widoki na miasto i jego okolice.