Każdy z pewnością słyszał powiedzenie, że można być zmiennym jak kameleon. Powszechnie je stosujemy, ale jednocześnie nie zdajemy sobie sprawy, że taka zmienność może także dotyczyć samochodu. Jeśli więc chcemy posiadać takie auto to jak najszybciej powinniśmy pomalować je zyskującym coraz większą popularność lakierem zwanym właśnie kameleonem.
Lakier kameleon – charakterystyczne cechy i zastosowanie
Ten całkiem nowy typ lakieru samochodowego to zupełnie inne podejście do kwestii malowania nadwozia. Jego podstawową cechą, wyróżniającą go na tle stosowanych dotychczas, tradycyjnych rozwiązań, jest zmienność barw. Pomalowana nim karoseria mieni się w oczach, a jest to zależne od tego pod jakim kątem pada na nią światło. Do wyboru jest bardzo dużo rozmaitych wariantów kolorystycznych składających się najczęściej z trzech lub czterech kolorów podstawowych oraz aż do dziewięciu odcieni. Taka szeroka gama pozwala na uzyskanie wielu różnych efektów wizualnych zależnych tylko od indywidualnych upodobań właściciela samochodu. Gama barw może się zmieniać w zakresie zimnych od koloru niebieskiego do ciemnej zieleni, oraz ciepłych od czerwonego do ciemnego brązu.
Tak pomalowany samochód wygląda po prostu niesamowicie i wręcz zjawiskowo. Nie trzeba oczywiście od razu malować całego nadwozia, można pokryć lakierem kameleonem tylko wybrane jego fragmenty, maskę czy elementy dodatkowe np. spoilery lub poszerzane błotniki. Nadaje się również do zmiany wyglądu innych pojazdów, motocykli, przyczep kempingowych a nawet rowerów. Za każdym razem uzyskany efekt będzie naprawdę wyjątkowy.
Zalety lakieru i wytrzymałość uzyskanej powłoki
Lakier kameleon zasadniczo nie różni się sposobem nakładania od tradycyjnie stosowanych. Podobnie jak one wymaga starannie przygotowanego podłoża bez żadnych rys czy nierówności. Sama technika jego nakładania także nie odbiega od typowych rozwiązań w tej dziedzinie. Jednak lakiery kameleony mają wiele zalet, których nie da się przecenić. Przede wszystkim charakteryzuje je wyjątkowo krótki czas schnięcia, dokładne krycie oraz głębia uzyskanego koloru i odporność na uszkodzenia wyższa niż w przypadku klasycznych lakierów. Doskonale chroni on karoserię przed powstawaniem rys lub drobnych odprysków, jest także odporny na działanie wielu agresywnych substancji chemicznych oraz promieniowania UV.
Artykuł powstał we współpracy z Lakiery24.com