Skip to content Skip to footer

Sadownictwo – skrzynki drewniane czy plastikowe

Tradycyjnie w sadownictwie używa się skrzynek i pojemników drewnianych. Jednak sadownicy coraz częściej sięgają po plastikowe skrzynki na owoce. Dlaczego tak się dzieje?

Plastik czy drewno?

Wiele osób zapewne stwierdzi, że skrzynka plastikowa na owoce nie jest najlepszym wyborem. Zawsze używało się drewna, które jest ekologiczne, oddychające. Dodatkowym atutem jest też łatwość utylizacji zużytych skrzynek.

Czy jednak rzeczywiście skrzynki sadownicze drewniane są takie dobre? Okazuje się, że niekoniecznie. Wytrzymałość pojemników drewnianych jest nieco mniejsza niż tych z tworzyw sztucznych. Poza tym na drewnie często rozwijają się różnego rodzaju grzyby, które mogą zakażać owoce. Po wniknięciu w drewno raczej się ich już pozbyć nie można i skrzynki nadają się do wyrzucenia. Kolejną wadą jest to, że waga drewnianych pojemników jest zmienna. Wystarczy więcej wilgoci i skrzynka staje się cięższa.

Tych wad pozbawiona jest skrzynka plastikowa na owoce. Ma za to sporo innych zalet.

Dlaczego warto wybierać skrzynki sadownicze z tworzyw sztucznych?

Coraz więcej sadowników wybiera skrzynki plastikowe. Nic w tym dziwnego, bowiem skrzynki plastikowe na owoce producent oferuje w dużym wyborze, różnych rozmiarach oraz o różnym przeznaczeniu.Skrzynie sadownicze są bardzo wytrzymałe, mogą służyć przez wiele lat. Dla sadowników bardzo ważne jest też to, że można je bez problemu utrzymać w czystości. Są łatwe do mycia i dezynfekcji. To zaś pozwala na dostarczanie do sklepów towaru o naprawdę wysokiej jakości. Także przechowywanie dzięki temu jest o wiele łatwiejsze, bo na skrzyniach nie gromadzą się chorobotwórcze patogeny, które mogłyby zaatakować przechowywane owoce.

Bardzo ważną zaletą jest możliwość ustawiania ich w stosy. Zdecydowanie łatwiej jest też przewozić skrzynki, które mają jednakowe wymiary. Różnica w wymiarach skrzyń drewnianych sięga nieraz nawet 5 cm!Dla wielu sadowników i ogrodników duże znaczenie ma też i to, że skrzynki plastikowe na owoce producent ma zwykle nie tylko w różnych rozmiarach, ale i oferuje produkty dopasowane do poszczególnych owoców. Skrzynki i kontenery do jabłek będą zupełnie inne niż skrzynki sadownicze do czereśni lub wiśni. Jeszcze inne będą się nadawały do delikatnych owoców typu truskawka czy porzeczka.