Skip to content Skip to footer

Remontowanie mieszkań – krok po kroku

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, czy też w bloku każde mieszkanie w pewnym momencie wymaga generalnego remontu. Jeżeli zależy nam, aby prace remontowe przebiegły sprawnie oraz nie wiązały się z wyjątkowo dużymi nakładami finansowymi powinniśmy się odpowiednio przygotować. Na co zwrócić uwagę?

Ile to będzie kosztowało?

Pierwszą czynność, jaką należy podjąć jest opracowanie odpowiedniego kosztorysu, który pozwoli nam na poznanie przybliżonego kosztu remontu mieszkania. Należy mieć na uwadze, że do każdego kosztorysu należy doliczyć różnego rodzaju wydatki, których nie można przewidzieć w początkowych etapach remontu. Z tego względu do stworzonego kosztorysu należy doliczyć około 10%. Co jeszcze?

Przede wszystkim przygotowując kosztorys należy uwzględnić:

– cenę zakupionych materiałów + koszt dostawy,
– wysokość wynagrodzenia dla ekipy remontowej,
– koszt magazynowania i transportu odpadów budowlanych,

Oczywiście ostateczny kosztorys będzie uzależnione od naszej indywidualnej sytuacji. Z tej przyczyny w wielu przypadkach konieczne będzie również zaliczenie do kosztorysu kosztów związanych z posprzątaniem mieszkania, czy też nakładów finansowych, które zostaną poniesione na wynajem dodatkowego lokum podczas remontu. O czym jeszcze należy pamiętać przed zaczęciem remontu?

Odpowiednia harmonogram prac

Remontowanie mieszkań to każdorazowo duży wysiłek organizacyjny. Dlatego tak ważne jest stworzenie porządkującego wszystkie zadania harmonogramu prac. Poprzez tworzenie harmonogramu pracy będziemy mogli poznać przybliżony czas, który zostanie poświęcony na realizację poszczególnych etapów remontu. Co jeszcze?

Przede wszystkim żadnego harmonogramu prac nie można stworzyć na własną rękę. Aby rzeczywiście był on pomocny należy go dokładnie skonsultować z ekipą remontową. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu nie tylko poznamy przybliżony koszt wynagrodzeń dla pracowników, ale też pozwoli to na dostarczanie materiałów budowlanych na czas.

Uregulowanie formalności – remont w bloku

Remontowanie mieszkań w wielu przypadkach może wiązać się z koniecznością uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy remont przeprowadzany jest w mieszkaniu w bloku. Jeżeli mamy do czynienia z tego typu zabudową konieczne będzie uzyskanie zezwolenia na budowę, jeżeli planujemy m.in. wyburzanie ścian, czy też inne ingerencje w konstrukcję budynku.

Ponadto nawet w przypadku pomniejszych prac remontowych przed ich rozpoczęciem należy poinformować spółdzielnię mieszkaniową. Nie wolno również zapominać o odpowiednim przygotowaniu mieszkania przed rozpoczęciem remontu. Każdy właściciel mieszkania jest zobligowany do odpowiedniego zabezpieczenia lokalu przed wydostawanie się z niego zanieczyszczeń do części wspólnych.