Skip to content Skip to footer

Przygotowanie powierzchni

Wiele osób decyduje się na samodzielne przeprowadzenie remontu mieszkania. Mogłoby się wydawać, że wykonanie otworów w ścianach jest banalnie prostym zadaniem, jednak nie jest to prawdą. Podstawą jest to, aby zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria i narzędzia, które są przystosowane do danego typu materiału. W przypadku tzw. pustaków niezbędne są kołki rozporowe do cegły dziurawki.

Przygotowanie powierzchni

Pierwszym krokiem jest staranne przygotowanie powierzchni. Należy ustalić, gdzie będą znajdować się kołki rozporowe do cegły dziurawki. Ważna, aby wykazać się precyzją, ponieważ krzywo zamocowana szafka lub półka nie będzie prezentować się zbyt estetycznie.

Niezwykle istotne jest, aby sprawdzić, czy w danym miejscu nie przebiegają przewody elektryczne lub rury wodnokanalizacyjne. Ci, którzy chcą mieć stuprocentową pewność powinni sięgnąć po profesjonalny detektor. Można zakupić go w niemal każdym sklepie budowlanym. Przydatna jest również poziomica, dzięki której można z łatwością umiejscowić otwory na ścianie.

Dobór wiertła

Wiercenie w cegle dziurawce nie jest trudne, jednak należy wykazać się delikatnością. Nie jest to materiał o wysokiej twardości, dzięki czemu znalezienie odpowiednich wierteł nie będzie stanowić wyzwania. Wiadome jest, że duże znaczenie ma pożądane średnica otworu. Jedno jest pewne – należy pogłębiać go stopniowo.

Omawiany materiał nie wymaga zakupu drogich narzędzi i akcesoriów. Kołki rozporowe do cegły dziurawki są proste w montażu. Trzeba pamiętać, że ich liczba uzależniona jest od m.in. gabarytów i wagi obiektu, który będzie wisiał na ścianie.

Technika wiercenia

Kołek rozporowy do cegły dziurawki musi stabilnie trzymać się w ścianie. Warto mieć świadomość, że puste materiały budowlane mają zupełnie inne właściwości, niż np. cegła pełna.

Wykonany otwór musi mieć optymalną głębokość – ma zmieścić się w nim cały kołek ze śrubą. Doświadczone osoby polecają ograniczniki głębokości, które znacząco ułatwiają pracę. Przyczepność kołka można zwiększyć poprzez usunięcia wszelkich pyłów z otworu.