Wykonanie wewnętrznej instalacji elektrycznej w budynku jednorodzinnym wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed położeniem instalacji konieczne jest przygotowanie projektu. Zgodnie z prawem budowlanym schemat instalacji elektrycznej w domu mogą wykonać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Tylko fachowe podejście do tematu jest gwarancją funkcjonalności budynku i bezpieczeństwa jego mieszkańców czy innych użytkowników.
Co zawiera schemat instalacji elektrycznej w domu?
Mówiąc o budowie domowej instalacji elektrycznej często używa się określenia projekt instalacji oraz schemat instalacji. Czy to są pojęcia tożsame? Projekt to określenie całościowego ujęcia problemu zasilania budynku w energię elektryczną, to znaczy opis zapotrzebowania na energię oraz przebiegu instalacji i rozmieszczenia punktów zasilających, świetlnych, tablic, liczników itp. Schemat instalacji elektrycznej w domach można rozumieć jako rysunek przedstawiający układ przewodów i rozmieszczenie gniazd zasilających, punktów świetlnych z ich włącznikami.
Niezależnie od nazewnictwa ważne jest, aby projektanci sieci elektrycznej uwzględnili parametry techniczne budynku oraz potrzeby przyszłych użytkowników.
Instalacja elektryczna domu – od czego zacząć projektowanie?
Kluczową sprawą przed wykonaniem projektu jest zapoznanie się z ilością, rodzajem i układem pomieszczeń w budynku.
Następnie należy określić potrzeby użytkowników. Tu należy uzgodnić ilość i rozmieszczenie punktów świetlnych oraz ilość i rozkład gniazd zasilających.
Projektant powinien także mieć wiedzę o ilości i rodzaju urządzeń zasilanych energią elektryczną, które planują wykorzystywać w przyszłości użytkownicy domu.
Instalacja w łazience i kuchni
Kuchnia jest miejscem, w którym potrzebne jest bardzo dobre punktowe oświetlenie oraz odpowiednie zasilanie dla dużej ilości urządzeń elektrycznych pobierających energię w sposób ciągły. Część urządzeń działających w kuchni wymaga wzmocnionych zabezpieczeń. Kwestią ważna jest zaprojektowanie odpowiedniej liczby obwodów, aby nie dochodziło do przeciążeń. Warto także projektować na wyrost, czyli przewidzieć możliwość podłączania w przyszłości kolejnych urządzeń.
Łazienka wymaga doskonałego oświetlenia oraz specjalnych zabezpieczeń przed rozbryzgiem wody. Wilgoć w powietrzu i na ścianach w połączeniu z prądem to bardzo realne zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników. Dlatego w schemacie instalacji łazienkowej należy przewidzieć układ gniazd na wysokości ok. 120 cm nad ziemią a ich odległość od wanny, kranów, kabin prysznicowych nie może być mniejsza jak 60 cm.
Przedpokoje i klatki schodowe
To pomieszczenia wykorzystywane mniej intensywnie, niż kuchnie i łazienki. W przedpokoju ważne jest umieszczenie świateł punktowych nad lustrami i w pobliżu szaf. Klatki schodowe powinny dobrze oświetlać schody światłem górnym oraz bocznym.
Przedpokój wymaga zaprojektowania odpowiedniej liczby gniazd oraz obwodów dla domofonu, montoringu zewnętrznego, alarmu, telefonu stacjonarnego, stacji dokującej dla odkurzacza.
Przemyślenia wymaga także zasilanie pomieszczeń gospodarczych i garażu – tam często podłączane są urządzenia o zwiększonym poborze mocy, stąd konieczność zaprojektowanie większej liczby obwodów i lepszych zabezpieczeń.
Pozostałe pomieszczenia – salon, sypialnie i pokoje dziecięce powinny być dobrze oświetlone światłami górnymi i bocznymi, a ilość włączników oraz gniazd powinna być na tyle duża, aby użytkownicy mogli bez problemu użytkować sieć i podłączone do niej urządzenia.