Skip to content Skip to footer

Powszechne zastosowanie maszyn rolniczych

Dawno minęły czasy, gdy rolnicy spędzali dni i noce na farmie, ręcznie wykonując każde zadanie – od orki, aż po zbiory. Obecnie to maszyny rolnicze znacząco ułatwiają życie właścicielom gospodarstw..Jaki sprzęt jest absolutnie niezbędny do pracy na roli?

Traktor i pług

Traktor jest praktycznie podstawową maszyną każdego gospodarstwa rolnego. Ciągniki są dostępne w różnych rozmiarach i pojemnościach, dzięki czemu ich parametry da się dopasować do wszystkich gospodarstw. Do ciągników można dołączyć różne przyczepy lub inne narzędzia, które zwiększają ich funkcjonalność. Wysokiej klasy części do ciągników znaleźć można w firmie https://www.rolmus.com.pl/.

Niezbędna maszyna rolnicza to także pług, który podczas orki skutecznie przenosi składniki odżywcze gleby i przygotowuje ją do dalszej uprawy. Na rynku dostępne są różne rodzaje pługów, które można wybrać w zależności od typu gleby obecnej w gospodarstwie.

Rozrzutniki i rozsiewacze

Rozsiewacz nawozu, jak sama nazwa wskazuje, jest używany do rozsiewania nawozu lub obornika na polu. Maszyna jest przymocowana do ciągnika i może być używana na wiele sposobów, w zależności od rodzaju nawozu. Rozsiewacz może służyć do rozrzucania obornika lub równomiernego rozprowadzania gnojowicy.

Stosowane do równomiernego rozprowadzania nasion siewniki także są dostępne w różnych rozmiarach. Strefa emisji każdego siewnika jest różna, zależnie od wielkości maszyny. Tego typu sprzęt jest też często używany do rozsypywania soli, piasku, a nawet nawozów. W ofercie https://www.rolmus.com.pl/ znaleźć można najróżniejsze części do rozsiewaczy i siewników, włącznie z łożyskami, sprzęgłami czy osiami napinającymi, a także kołpakami oraz wałkami hartowanymi wysokiej jakości.

Prasy i maszyny zrębowe

Prasy to maszyny, które zbierają resztki siana i słomy oraz kompresują je, a następnie wiążą w bele o kwadratowym lub cylindrycznym kształcie. Prasy do bel okrągłych i dużych są najczęściej stosowane we współczesnych gospodarstwach. Jest to stosunkowo kosztowny sprzęt i może wymagać regularnych konserwacji. W ofercie https://www.rolmus.com.pl/ znaleźć można liczne części do pras, w tym koła stożkowe, podkładki czy sworzeń toczka.

Maszyny zrębowe mają natomiast aż trzy funkcje – cięcie, zbieranie oraz przesiewanie, czyli młócenie i oddzielanie lekkich plew. Mają różne głowice, które są używane do cięcia określonego typu roślin. Standardowa głowica służy zwykle do zbioru owsa, żyta czy pszenicy.
Istnieją również inne maszyny rolnicze, takie jak opryskiwacze czy furgony.