Skip to content Skip to footer

Pierwsze mieszkanie – zakup czy wynajem?

W życiu każdego człowieka przychodzi moment kiedy opuszcza rodzinny dom i zakłada własną rodzinę. Chęć usamodzielnienia się prowadzi do chęci znalezienia nowego mieszkania. Osoby szukające mieszkania czeka dużo szukania i wiele decyzji do podjęcia.

Pierwszą decyzją jaką należy podjąć poszukując mieszkania w Poznaniu jest jego lokalizacja. Wybór lokalizacji może być uzależniony przede wszystkim od indywidualnych oczekiwań danej osoby oraz od finansów. Mieszkania zlokalizowane w centrach dużych miast będą odpowiednio droższe niż takie, które znajdują się na przedmieściach. Z kolei lokale na przedmieściach pomimo niższej ceny będą znacznie oddalone od centrum miasta.

Zalety i wady

Decyzją, której podjęcie powinno być równoległe z decyzją o lokalizacji mieszkania powinien być rodzaj jego własności. Zarówno mieszkanie wynajęte jak również mieszkanie własnościowe mają swoje wady i zalety. Największą zaletą kupionego mieszkania jest to że stajemy się jego pełnoprawnymi właścicielami. Nie musimy więc płacić czynszu, i nie możemy zostać z niego w żaden sposób wysiedleni. Mieszkanie to możemy również sprzedać. Wadą zakupionego lokalu jest konieczność poświecenia jednorazowo dużych nakładów finansowych. W wielu przypadkach wiąże się to z koniecznością wzięcia długoletniego kredytu mieszkaniowego.

Największą zaletą wynajętych mieszkań jest stosunkowo niski ich wynajmu. Mieszkanie można wynająć teoretycznie od ręki. Wdą tego typu mieszkań jest konieczność płacenia czynszu właścicielowi. Wypowiedzenie umowy może czasami zająć kilka miesięcy.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania mieszkania jest również jego wielkość. Podobnie ja w przypadku lokalizacji należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak indywidualne potrzeby a w przypadku zakupu mieszkania również cenę z metr kwadratowy. Na wybór naszego lokum będą więc miały wpływ, ilość pokoi w mieszkaniu, wielkość pokoi, wielkość łazienki.

Poszukując mieszkania warto skorzystać z pomocy pośrednika lub developera. Osoby te doskonale zaznajomione są z rynkiem nieruchomości i obecnymi cenami mieszkań. Są one również w stanie przygotować różnorodne oferty w taki sposób, aby jak najlepiej dopasowały się one do wymaganych przez osoby poszukujące mieszkania kryteria.

Jak najdokładniejsze określenie kryteriów takich jak wielkość własnego M, jego cena czy też jego lokalizacja w znacznym stopniu ułatwią poszukiwania. Pozwoli to na wstępie wyeliminować te mieszkania, którymi potencjalny lokator nie będzie zainteresowany. To również znaczne ułatwienie dla developera, który będzie mógł dokładnie dopasować swoją ofertę do potrzeb klienta.