Skip to content Skip to footer

Okna tarasowe – piękny widok i praktyczne rozwiązania

Budując dom musimy zaplanować wiele rzeczy, które w przyszłości będą odpowiadały za komfort użytkowania domu. Jednym z takich wyzwań jest podjęcie decyzji, jakie okna tarasowe chcemy wykorzystać. Możemy zdecydować się na okna uchylne lub przesuwne. Która z propozycji ma więcej zalet?

Okna uchylne

Okna tarasowe uchylne to klasyczne rozwiązanie, które funkcjonuje w wielu domach. Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru jest cena. Okna tarasowe plastikowe będą najtańsze, droższe będą drewniane, a najwyższy koszt czeka nas, gdy zdecydujemy się na okna aluminiowe.

Montując drzwi otwierane należy pamiętać, że konieczne jest pozostawienie wolnego miejsca, w promieniu ich otwierania. Wydaje się nie mieć to większego znaczenia, do momentu, gdyż okaże się, że jest to zupełnie niewykorzystana przestrzeń.

Dużą wadą drzwi uchylnych jest reagowanie na wietrzną pogodę. Nie raz widzieliśmy drzwi, które zamykają się pod wpływem uderzeń wiatru. Jest to nieprzyjemne i jednocześnie grozi wybiciem szyby.

Okna przesuwne

Okna tarasowe przesuwne to rozwiązanie, które nadal nie jest często wykorzystywane. A szkoda!

Wybierając okna tarasowe przesuwne możemy liczyć na dużą powierzchnię światła, która będzie wpuszczała słońce do salonu. Ma to ogromne znaczenie, gdyż to właśnie światło powoduje, że pokój dzienny jest przyjemny i wesoły. Mieszkania niedoświetlone są przygnębiające i smutne.

Wybierając okna tarasowe przesuwne, które są otwierane dzięki mechanizmowi podnoszono-przesuwnemu możemy zamontować szyby o szerokości do 1,6 m. Decydując się na okna tarasowe przesuwne, których jedno skrzydło jest unieruchomione, a drugie w czasie otwierania chowa się za nim możemy otrzymać drzwi, których szerokość sięga nawet do 3 m.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem, w które wyposażone są okna tarasowe przesuwne, jest możliwość otwierania okna od zewnątrz. Dzięki temu wychodząc do ogrodu możemy zamknąć okno. Do mieszkania nie dostają się owady, a wiatr nie rozwiewa firan, które zdobią okno. Wracając do domu bez problemu otwieramy drzwi tarasowe. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, gdy lubimy spożywać posiłki na tarasie lub w ogrodzie. Noszenie zastawy kuchennej do koła domu jest bardzo kłopotliwe.

Wybierając okna tarasowe trzeba dobrze przemyśleć swoją decyzję. Jest to element wyposażenia domu, który będzie nam służył wiele lat i rozwiązanie, na które się zdecydujemy powinno być funkcjonalne i wygodne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm