Składy węgla w okresie jesiennym pękają w szwach. Każdy liczący się dostawca węgla stara się sprzedać swój produkt, często po bardzo okazyjnych cenach. Konsument, który będzie chciał się zaopatrzyć w węgiel na czas zimy, nie powinien jednak zwracać uwagi, tylko i wyłącznie na to, jaka jest cena danego opału. O wiele ważniejsze cechy powinny grać większą rolę. Jakie to jednak są cechy?
Najważniejsze parametry węgla
Szanujący się dostawca węgla będzie posiadał o wiele więcej informacji na temat sprzedawanego przez siebie produktu niż tylko jego cenę. Informacje te powinny dać konsumentowi szanse dostrzeżenia tego, czy dany produkt jest wart zakupu, czy też jednak powinno się go ominąć. Problem jednak w tym, że mało który konsument jest w stanie określić to, jakie parametry są ważne i jak je interpretować.
Zdecydowanie najpoważniejszą sprawą, jeśli kupuje się węgiel, jest jego kaloryczność. Kaloryczność, czyli zawartość energii. Jak to rozpoznać w trakcie spalania węgla? Bardzo łatwo, ponieważ mało kaloryczny węgiel będzie się bardzo szybko wypalał, co będzie powodowało konieczność dorzucania do ognia kolejnych jego porcji. Dobry i bardzo kaloryczny węgiel spalać się będzie powoli, równomiernie i systematycznie.
Nie tylko będzie się go zatem zużywało mniej, lecz także generował będzie on o wiele więcej energii.Kaloryczność węgla to jednak nie wszystko. Dobre składy węgla są w stanie podać też takie informacje jak zawartość w węglu popiołu. Dobry węgiel powinien posiadać go w zakresie od 6 do maksymalnie 10%. Co jednak oznacza ilość popiołu w węglu? W wyniku spalania się węgla naturalnym zjawiskiem jest powstawanie z niego popiołu. Jego ilość zależna jest jednak od tego, jak bardzo jest on energetyczny. Innymi słowy, im więcej pozostaje popiołu ze spalonego węgla, tym mniej zawierał on w sobie energii. W przypadku kupowania węgla powyżej 10 procent zawartości popiołu popełnia się spory błąd, ponieważ jest to węgiel absolutnie nieopłacalny w zakupie i używaniu.
Nieoczywiste cechy węgla
Oprócz tych najważniejszych spraw dotyczących zakupu węgla są też inne, na które powinno się zwracać uwagę. Jedną z nich jest z całą pewnością kraj pochodzenia węgla. Oczywiście najpopularniejszy jest węgiel krajowy, lecz często jego cena jest dosyć wysoka. Na rynku znaleźć też można węgiel tańszy pochodzący z Czech, lecz jest on nieco mniej kaloryczny. Dodatkowo zakupić można węgiel wschodni, lecz nikt nie daje gwarancji jego jakości. Można trafić węgiel bardzo dobry, lecz często także bardzo niskiej kaloryczności.