Skip to content Skip to footer

Na pewno wiesz, jak wybrać półkolonię?

Dziecko nie wychodzi z domu? Nie możesz sobie pozwolić na wyjazd wakacyjny z rodziną? Nie oznacza to, że Twoja pociecha jest skazana na nudę. Wystarczy, że zostanie zapisane na odpowiednią półkolonię dla dzieci. Odpowiednio zorganizowana sprawi, że dziecko nawiąże nowe przyjaźnie, zdobędzie nowe umiejętności oraz ogrom wspomnień, którymi będzie mogło się dzielić po powrocie do szkoły.

Zwróć uwagę na tematykę półkolonii

Ilość półkolonii tematycznych może być nawet przytłaczająca. Szczególnie w dużych miastach dzieci mogą korzystać z półkolonii skoncentrowanych na nauce, technologii, sporcie, czy też na tematyce artystycznej. A to wciąż nie wszystkie możliwości, jakie czekają na pociechy. Wybierając półkolonię tematyczną, koniecznie trzeba uwzględnić preferencje pociechy.

Jeżeli stanie się inaczej, to dziecko nie będzie chętnie uczestniczyć w zajęciach i może mu się nie udać nawiązać nowych przyjaźni. Tak więc, gdy Twoje dziecko pasjonuje się kosmosem i dinozaurami i nie widzi poza nimi świata, to próżno oczekiwać, aby było szczęśliwe na półkolonii sportowej. Jakie są inne kwestie, które koniecznie trzeba uwzględnić przeglądając półkolonie dla dzieci?

Sprawdź plan aktywności

Nawet jeżeli półkolonie dla dzieci, które przeglądasz, oferują interesującą tematykę dla Twojej pociechy, to nie kończ poszukiwań. Teraz koniecznie trzeba się przyjrzeć zaplanowanym aktywnością. Wbrew pozorom nie chodzi wyłącznie o upewnienie się, że są one zgodne z tematyką, czy też o sprawdzenie, czy cena półkolonii ma odzwierciedlenie w aktywnościach.

Chodzi także o przyjrzenie się oferowanym aktywnościom fizycznym oraz kwestii integracji z innymi. Przecież dzieci, niezależnie od zainteresowań, potrzebują sporej dawki ruchu oraz chwil swobody, kiedy mogą nawiązywać nowe relacje. Będzie się tak działo, jeżeli dzieci będą mogły korzystać z odpowiedniej ilości czasu wolnego.

Nie zapominaj o menu

Dziecko będzie spędzać poza domem nawet 8 – 10 godzin dziennie. Oznacza to, że organizator powinien zagwarantować mu dostęp nawet do kilku posiłków, w tym do ciepłego jedzenia. Jednak jakość pożywienia może się wyraźnie różnić pomiędzy półkoloniami. Dlatego zaleca się, aby szczegółowo sprawdzać menu przed zapisem.

Półkolonia musi być zgłoszona do MEN

Jeszcze ważniejsze jest to, czy półkolonia została zgłoszona do MEN. Zgłoszenie jest gwarancją tego, że opiekunowie dzieci i organizatorzy zajęć są kompetentni w zakresie opieki nad maluchami, a aktywności nie stanowią żadnego zagrożenia dla ich zdrowia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.