Płyty gipsowo-kartonowe w Polsce zdobywają coraz większą popularność, dlatego też warto dokładnie im się przyjrzeć. Jest to idealny wybór przede wszystkim dla tych osób, które poszukują ciekawej alternatywy dla tynków i gładzi szpachlowych. Oryginalne płyty gk doskonale sprawdzą się także przy wykonywaniu sufitów podwieszanych albo przy budowie lekkich ścianek działowych.
Jaki wymiar płyt gipsowo-kartonowych warto wybrać?
Producenci oferują płyty gk w wielu różnych rozmiarach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Największym zainteresowaniem w dzisiejszych czasach cieszą się płyty o wymiarach 1200 mm szerokości i 2000/2400 mm długości.
Większe płyty doskonale sprawdzą się w sytuacji, kiedy trzeba pokryć dość duże powierzchnie. Odpowiednie wymiary płyty gk pozwolą uniknąć sztukowania. Jeżeli chodzi o mniejsze płyty, to doskonale sprawdzą się one z kolei w miejscach, gdzie niezbędne jest ich docinanie.
Nie tylko długość i szerokość ma znaczenie
Długość i szerokość to oczywiście nie jedyne wymiary płyty gk. Bardzo ważną rolę odgrywa także ich grubość. Osoby, które chcą wykonać zabudowę łukową powinny postawić na płyty o grubości 6,5 mm. Jeżeli chodzi o wykańczanie powierzchni ścian, to warto postawić na płyty o grubości 9,5 mm.
Bardzo wielu producentów ma w swojej ofercie sprzedażowej płyty gk o grubości 12,5 mm, które z kolei doskonale nadają się do budowy lekkich ścianek działowych albo do sufitów podwieszanych. Najlepszymi parametrami wytrzymałościowymi i akustycznymi mogą pochwalić się płyty gk o grubości 15 mm.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze płyt gk?
Płyty gk jak powszechnie wiadomo kupuje się na sztuki, dlatego też w celu wybrania odpowiedniej ilości niezbędne jest obliczenie powierzchni zabudowy. Jeżeli chodzi o ścianki działowe, to pamiętać należy o tym, że okładziny wykonuje się z dwóch stron przegrody.
Warto pomyśleć także o pewnym zapasie materiału zwłaszcza, że płytki gk mogą ulec pęknięciu albo uszkodzeniu podczas transportu lub montażu. Uwagę należy zwrócić nie tylko na wymiary płyty gk, ale również na wyprofilowanie krawędzi. Godne polecenia są płyty, które mają fabrycznie wyprofilowane krawędzie, dzięki czemu będzie można je bez problemu zaszpachlować. W przypadku płyt o krawędziach prostych niezbędne będzie oczywiście ich samodzielne fazowanie.