Gniazdo elektryczne jest niezbędnym wyposażeniem każdego mieszkania. Decydując się na jego zakup, warto kierować się nie tylko poczuciem estetyki oraz zasobnością portfela, lecz również względami bezpieczeństwa oraz funkcjonalnością i wygodą.
Kontakty elektryczne – rodzaje
Wybór gniazdek wtyczkowych na rynku jest ogromny. Wśród bogatej oferty wielu sklepów elektrycznych można wymienić:
– gniazdko pojedyncze bez uziemienia,
– gniazdko pojedyncze z uziemieniem,
– gniazdko podwójne bez uziemienia,
– gniazdko podwójne z uziemieniem.
Ponadto gniazdko elektryczne występuje też w wersji natynkowej oraz podtynkowej.
Podczas zakupu wybór zależy przede wszystkim od gustu użytkownika, bowiem ceny wersji natynkowych i podtynkowych są we miarę porównywalne.
Kontakty elektryczne – budowa
Większość osób jest przyzwyczajona do gniazd, które tworzą litą całość. Takie gniazdko elektryczne zwane jest często monoblokiem i nie jest jedyną dostępną na rynku elektryczną wersją.
Warto wiedzieć o tym, że poszczególne elementy gniazda wtykowego można zakupić osobno. Dzięki temu możliwe jest stworzenie zmiennej koncepcji kolorystycznej tzn. gniazdka dwukolorowego, co znacznie ułatwia ewentualne naprawy.
Każde gniazdo elektryczne składa się ze specjalnego mechanizmu wtykowego, który to jest montowany do przewodów instalacji elektrycznej oraz ramki i plakietki. Elementy te odpowiadają za szczelność i pozwalają na bezpieczne użytkowanie gniazdka.
Montaż gniazdka elektrycznego
Podczas montażu gniazdka zazwyczaj najwięcej trudności sprawia mechanizm wtykowy do którego trzeba przymocować odpowiednie przewody. Nowoczesne mechanizmy wtykowe w poszczególnych gniazdach jednofunkcyjnych mają zazwyczaj trzy czytelnie oznaczone, podwójne zaciski śrubowe odpowiadające przewodowi fazowemu, neutralnemu oraz ochronnemu. Z kolei gniazda trójfazowe ze względu na dwa dodatkowe przewody fazowe mają pięć zacisków. Elementy te zapewniają prostą instalację przewodów.
Montaż mechanizmu wtykowego w specjalnej puszce może sprawiać pewien kłopot. Niemniej w wielu nowoczesnych gniazdach elektrycznych znacznym ułatwieniem są samopowrotne pazurki. Ich obecność sprawia, że gniazdko jest znacznie łatwiejsze do osadzenia w puszcze, a prace montażowe są łatwe oraz efektywne.
Każde typowe, zgodne z obowiązującymi w naszym kraju normami gniazdko ma dwa okrągłe tory prądowe oraz zestyk ochronny – w postaci bolca o okrągłym przekroju, Ów bolec jest zwany uziemieniem. Obowiązująca norma branżowa Stowarzyszenia Elektryków Polskich mówi dokładnie o tym, że wszystkie gniazda instalowane w mieszkaniu powinny mieć styk ochronny połączony z przewodem ochronnym. Gniazdko z uziemieniem jest niewiele droższe od takiego gniazda, które go nie posiada, zatem warto zainwestować w dobre gniazdko z uziemieniem.