Śliwki w occie czy gruszki w zalewie to dla wielu osób wspomnienia z dzieciństwa oraz symbol poprzedniego ustroju. W związku z tym tego typu przetwory zostały troszkę zapomniane, całkiem niesłusznie. Obecnie wraca jednak moda na własnoręczne przygotowanie produktów, a co za tym idzie na przepisy wykorzystywane kiedyś przez babcie i mamy.
Zero waste w kuchni
Trend na samodzielne przygotowywanie posiłków czy przetworów wpisuje się w zyskującą na popularności filozofię zero waste, czyli ograniczania marnowania żywności oraz produkcji śmieci.
Dzięki przygotowywaniu przetworów w słoikach wielokrotnego użytku znacznie można ograniczyć koszty oraz wpłynąć na redukcję odpadów. Śliwki w occie czy inne owoce w zalewie z octu, mogą być przechowywane w domowych spiżarniach nawet przez kilka lat, bez obaw o utratę smaku czy ich właściwości.
Do tego są bardzo zdrowe, nie zawierają zbędnych dodatków, a przy okazji mogą je spożywać również wegetarianie czy weganie. Takie przetwory to same korzyści.
Co jest najważniejsze.
W przygotowaniu przetworów najważniejszy jest wybór odpowiednich owoców czy warzyw. Miękkie owoce, jak truskawki czy wiśnie, świetnie sprawdzą się jako dżemy czy konfitury. Można je również mrozić i dodawać do potraw czy kompotów.
Twardsze owoce, jak śliwki, gruszki czy jabłka idealnie nadają się właśnie do przygotowania w zalewie z octu. Tego typu przetwory są bardziej wyraziste w smaku i mogą być stosowane jako samodzielne przekąski lub wyszukany dodatek do różnych potraw.
Śliwki w occie nadają się doskonale do różnego rodzaju mięs. Szczególnie do wędzonych kiełbas, wędlin, ale również serów. Mogą z powodzeniem zastąpić tak popularną żurawinę.
Można je podawać również z pieczeniami i pasztetami lub do sałatek, sosów, a nawet zup.
Przygotowanie śliwek
Śliwki w occie i ich przygotowanie nie wymaga wyjątkowych umiejętności. W zasadzie każdy może sobie poradzić z przygotowaniem takich przetworów samodzielnie. Wystarczy zakup odpowiednich owoców oraz kilka składników, które zazwyczaj są dostępne w każdej kuchni.
Śliwki, drylowane lub z pestkami zalewa się zalewą, przygotowaną z cukru, wody i octu, z dodatkiem goździków. Jedyna trudność w przepisie to konieczność podgrzewania i zalewania owoców zalewą przez kilka kolejnych dni. Sam proces jest więc trochę czasochłonny.
Po trzech dniach można już śliwki w occie przełożyć do słoików, ustawiając do góry dnem. W takiej formie spokojnie przetrwają w domowej spiżarni kilka zim. Warto więc je mieć w swoich zapasach.