Skip to content Skip to footer

Metody leczenia niepłodności

Wielu osobom leczenie niepłodności kojarzy się z inwazyjnymi zabiegami i skomplikowanymi procedurami. Wbrew pozorom nie zawsze musi to tak wyglądać. Przyjrzyjmy się różnym procedurom i metodom leczenia, jakie mogą być zastosowane przez specjalistę.

Klinika niepłodności Kraków – zmiana stylu życia

Czasami problem z płodnością łatwo jest wytłumaczyć niewłaściwym stylem życia. Niezdrowa dieta, mało ruchu i dużo stresu mogą wpłynąć na obniżenie jakości komórek jajowych oraz nasienia. W efekcie mogą one utrudniać zajście w ciążę. Stąd też w niektórych przypadkach rozwiązaniem problemu. Czasami lekarz na pierwszej wizycie zachęca do zmian w trybie życia jako pierwszym kroku do podniesienia płodności. W ten sposób można leczenie farmakologiczne odłożyć na później, a czasami nawet — może się okazać ono całkowicie niepotrzebne.

Leczenie niepłodności Kraków – farmakologia

Kolejną metodą jest podawanie leków. Ich charakter jest zależny od tego, jaką diagnozę lekarz postawił. Bardzo często są to leki hormonalne, których zadaniem jest wyrównanie cyklu i umożliwienie zidentyfikowania dni płodnych, w które powinno się współżyć. W przypadku wielu par leczenie farmakologiczne jest wystarczające, by doprowadzić do naturalnego zapłodnienia. Przeprowadzanie zapłodnienia pozaustrojowego jest właściwie ostatecznością i stosuje się je dopiero wtedy, gdy wyczerpano już inne możliwości.

Niepłodność Kraków – in vitro

W przypadku, gdy wyczerpano już możliwości naturalnego zajścia w ciążę, lekarz może zaproponować zapłodnienie metodą in vitro. Czasami polega ona jedynie na połączeniu komórki jajowej oraz plemnika pacjentów kliniki, a czasami konieczne jest też skorzystanie z nasienia od dawcy lub też adopcji komórki jajowej. To rozwiązanie jest dość drogie, ale w niektórych miastach można skorzystać z dofinansowania. Dzięki temu można wyraźnie obniżyć wydatki związane z tym rodzajem zapłodnienia. Pamiętajmy, że leczenie w tym wypadku nie obejmuje wyłącznie tej procedury, ale też wykonanie szerokiego pakietu badań, podawanie odpowiednich leków hormonalnych przed i po zapłodnieniu, pobranie komórek oraz nasienia, a także ich przebadanie. To bardzo dużo spraw, które wymagają specjalistycznej wiedzy i sprzętu.