Skip to content Skip to footer

Mandat we Włoszech – co zrobić w takiej sytuacji?

Wyjazd autem do Włoch zawsze wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu w tym kraju. Warto zatem przed wyjazdem zapoznać się z przepisami prawa, jakie obowiązują w tym kraju. To najlepszy sposób na to, aby mandatu uniknąć. Co jednak zrobić, jeśli niestety mandat się otrzyma?

Kto wystawia mandat we Włoszech?

W tym przypadku sytuacja wygląda podobnie jak w Polsce. Mandaty we Włoszech wystawia policja oraz straż miejska. We Włoszech jednak funkcjonują jeszcze dwie instytucje uprawnione do wystawiania mandatów. Są to karabinierzy oraz Guardia di Finanza, czyli policja działająca na rzecz Ministerstwa Gospodarki i Finansów. Jeśli chodzi o wykroczenia drogowe, to mandat można otrzymać w przypadku zatrzymania przez policję lub z fotoradaru. Polacy otrzymują mandaty najczęściej właśnie z fotoradarów. Jeśli taki mandat się otrzyma, to warto, aby polski adwokat we Włoszech poradził, jak się w takiej sytuacji zachować.

Mandat za przekroczenie prędkości

Najczęściej Polacy mandaty we Włoszech otrzymują za przekroczenie prędkości. Dobrze jest zatem przed wyjazdem zapoznać się, jakie limity prędkości obowiązują we Włoszech. W terenie zabudowanym można poruszać się z prędkością do 50 km/h. Poza obszarem zabudowanym limit ten wynosi 90 km/h. Jeszcze inne limity obowiązują na autostradach i drogach ekspresowych. W przypadku autostrad limit wynosi 130 km/h, a dróg ekspresowych 110 km/h. Wysokość mandatu uzależniona jest od tego, jak bardzo prędkość została przekroczona. W przypadku 10 km/h mandat może wynieść 159 euro, a już w przypadku 60 km/h i więcej mandat może wynieść nawet ponad 3000 euro. Dlatego niejeden polski prawnik we Włoszech przestrzega przed zbyt szybką jazdą. Kary są bowiem bardzo surowe.

Co zrobić w przypadku otrzymania mandatu?

We Włoszech obowiązują dwa rodzaje mandatów, natychmiastowy oraz zaoczny. W tym drugim przypadku mandat zostanie wysłany na adres zamieszkania sprawcy. Mandat zostanie zatem wysłany do Polski. Czas na zapłatę mandatu wynosi 60 dni. Przed zapłaceniem warto, aby polski adwokat we Włoszech sprawdził, czy mandat rzeczywiście jest zasadny. Jeśli tak, to nie pozostaje nic innego, jak opłacenie mandatu. Jeśli jednak pojawią się wątpliwości co do jego zasadności, to polski prawnik we Włoszech może zająć się wyjaśnieniem tej sprawy.