Skip to content Skip to footer

Łysienie androgenowe – problem dla dermatologa?

Łysienie androgenowe, czyli choroba, która najczęściej dotyka mężczyzn, może okazać się bardzo uciążliwa. Przy czym, w przypadku kobiet, pojawia się ona jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Dlatego też wszyscy dermatolodzy zgodnie twierdzą, że z tego schorzenia cierpią przede wszystkim panowie. Co jest dla nich poważnym problemem.

Objawy

Typowe kosmetyki dla mężczyzn, nawet te teoretycznie zapobiegające łysieniu, nie są w stanie zapobiec chorobie, a wraz z wiekiem jest z nią zwykle tylko gorzej. Koniec końców na skórze głowy pojawia się coraz więcej pustych placków, które widać gołym okiem. Włosy nie chcą rosnąć i wypadają z dużo większą intensywnością oraz częstotliwością.

Aby zapobiec łysieniu, niektórzy mężczyźni decydują się na zabieg zamykania naczynek. Jest to zabieg, w którym wykorzystuje się lasery lub technikę mezoterapii. Oba te zabiegi mają na celu zamknięcie mikrousterek i mikrokrążenia krwi, które są odpowiedzialne za powstawanie łysienia. Laser skutecznie uszkadza mikroustery i podczas zabiegu mężczyźni mogą odczuwać lekkie mrowienie lub kłucie. Mezoterapia natomiast polega na wstrzykiwaniu leków lub innych substancji, które pomagają zamknąć drogi krwionośne i zmniejszyć wypadanie włosów. Efekty są widoczne po kilku zabiegach.

Domowe metody lecznicze

Póki więc jeszcze nie jest aż tak źle, warto spróbować poradzić sobie z problemem na własną rękę. W aptekach i drogeriach nie brakuje przecież kosmetyków dla mężczyzn pomagających w zwalczaniu łysienia androgenowego. Mają one różne formy. Wśród nich pojawiają się m.in. specjalne ampułki wypełniane mocno skoncentrowanymi preparatami, które mają za zadanie dosadnie odżywić skórę głowy i w ten sposób pobudzić cebulki do wzrostu.

Nieco inaczej działają szampony. One mają inne właściwości. Zwykle działają słabiej, ale to nie znaczy, że nie warto z nich korzystać, bo jednak będą one świetnym uzupełnieniem codziennej profilaktyki.

Leczenie specjalistyczne

Jeżeli jednak łysienie androgenowe nie mija, a objawy choroby są coraz poważniejsze, tylko dermatolodzy będą w stanie sobie z nim poradzić. Jedynie lekarz może przepisać pacjentowi silniej działające środki lecznicze. Z takiej pomocy warto też skorzystać w innych sytuacjach.

Dermatolog pomoże nie tylko w przypadku rozwinięcia się łysienia androgenicznego, ale również i wtedy, gdy dojdzie np. do przedwczesnego siwienia włosów. W takiej sytuacji również zaleca się sięgnięcie po specjalne apteczne preparaty, albo nawet… zabiegi. Pomóc może choćby laserowe zamykanie naczynek, ale nie tylko.

Warto też rozważyć zabieg koloryzujący. Nawet mężczyźni mogą farbować włosy.