Skip to content Skip to footer

Jak wybrać ekran dotykowy dla swojej firmy?

Ekrany dotykowe są szeroko stosowane w branży. Przynoszą one wiele korzyści, niektóre z nich są bardziej oczywiste, inne mniej. Mają one wiele wspólnych cech, jednak to indywidualne parametry są kluczowe, decydując o jakości i funkcjonalności danego urządzenia.

Jakie cechy są ważne przy wyborze ekranu dotykowego?

Przed zakupem tego urządzenia na https://www.unisystem.pl/ należy dobrze się zastanowić, jakie funkcje ma spełniać. Każda branża charakteryzuje się czymś innym, dlatego należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, które pomogą podjąć odpowiedni wybór.

Zasadnicze pytanie dotyczy częstotliwości użytkowania i przeznaczenia monitora. To ma kluczowe znaczenie dla wyboru jego podstawowych parametrów. Również należy wziąć pod uwagę lokalizację monitora, aby przewidzieć, na jakie niekorzystne czynniki i uszkodzenia będzie on narażony. Istotna jest także liczba osób korzystających z ekranu oraz urządzenia, których będą używać — palca lub specjalnego rysika.

Ekran dotykowy — pojemnościowy czy rezystancyjny?

W przemyśle najczęściej spotykane są dwa typy ekranów dotykowych. Pierwsze z nich to ekrany dotykowe pojemnościowe. Ekran pojemnościowy działa w taki sposób, że dotknięcie górnej warstwy sprawia, że układ elektrod zmienia swoją pojemność. Ten typ monitora świetnie sprawdzi się w interfejsach, gdzie trzeba dotykać w kilku miejscach jednocześnie. Ponadto jest odporny na działanie zakłóceń elektrycznych, co jest istotne podczas prac precyzyjnych. Ekrany rezystancyjne również są bardzo popularne i mają wiele zalet. Przede wszystkim są energooszczędne oraz tanie w produkcji. Posiada dodatkową warstwę, dzięki której nie osadza się na nim brud i kurz, więc może dobrze się sprawdzić na halach produkcyjnych.

Co jest jeszcze ważne monitorach dotykowych stosowanych w przemyśle?

Sposób ich montażu. Jest to kwestia ważna i powiązana ze sposobem obsługi takiego monitora. Wybór sposobu montażu zależy od rodzaju pracy, która ma być na nim wykonywana. Ekrany dotykowe do zabudowy najczęściej stosowane są jako panele sterujące HMI, więc świetnie się sprawdzi w fabrykach.Ekrany dotykowe wolnostojące raczej nie są zalecane do hal produkcyjnych. Łatwo można je przewrócić, nawet jeśli zostałyby przytwierdzone do ziemi. Jest to lepsze rozwiązanie do zastosowania w placówkach usługowych.