Skip to content Skip to footer

Kupna psa jako świadomy wybór

Każdy z nas, jako małe dziecko marzył o zakupie psa. Było to jedno z naszych największych marzeń. Każdy pragnął pupila, który zawsze będzie przy swoim opiekunie. W dorosłym życiu realizujemy to marzenie. Ale czy na pewno jest to przemyślany i świadomy wybór?

Świadoma decyzja o zakupie psa.

Na stronach internetowych znajdziemy mnóstwo ofert typu: „psy na sprzedaż, sprzedam psa”. Oferty dotyczą zarówno piesków rasowych, jak i kundelków. Pod wypływem emocji podejmujemy decyzję o zakupie psa. Ale czy jest ona do końca przemyślana?

Wzięcie do siebie pupila wiąże się przede wszystkim z obowiązkami. To nie tylko dobra zabawa i spacer trzy razy w ciągu dnia. To przede wszystkim zobowiązania względem nowego pupila.

W pierwszej kolejności powinnyśmy przeanalizować swój tryb życia – określić czy jesteśmy aktywni fizycznie, czy raczej wolimy spędzić czas na kanapie oglądając filmy. Jeśli jesteśmy osobami, które lubią spędzać aktywnie czas – chodząc po górach i biegać, to powinniśmy postawić na rasę typu: Syberyjski Husky czy Owczarek Australijski. Psy te uwielbiają wysiłek fizyczny, mało tego psy takie powinny mieć zapewnioną dużą aktywność – zatem dla osób aktywnych będą idealnym kompanem do wspólnego spędzania czasu w górach.

Jeśli z kolei lubimy poleniuchować przed telewizorem, kupmy małego pieska, który nie wymaga długich i męczących spacerów. Odpowiedni będzie zatem maltańczyk bądź szpic miniaturowy. Obecnie te pieski cieszą się ogromną popularnością. Nie wymagają dużej aktywności fizycznej – wystarczy im krótki spacer w ciągu dnia i pieszczoty po nim.

Jak należy przygotować się na przybycie nowego pupila?

Nie wystarczy przeglądać oferty z tytułem psy na sprzedaż/sprzedam psa, by podjąć decyzję jaka rasa jest odpowiednia dla nas i jak należy o nią dbać i pielęgnować. Oferty takie nie zawierają szczegółowych informacji o pieskach – jak należy o nie dbać. Przed zakupem pupila należy sięgnąć do zaufanych źródeł by pozyskać odpowiednie informacje. Informacje takie dotyczą kwestii żywienia psa. Każda rasa ma upodobania co do żywienia – należy się zapoznać z tymi informacjami, unikniemy w ten sposób niepotrzebnym wizyt u weterynarza i stresujących sytuacji, kiedy nasz pupil się rozchoruje. Potrzebne są również informacje na temat pielęgnacji pieska. Pielęgnacja jest fundamentalnym obowiązkiem posiadania psa, dzięki czemu utrzymamy pupila w odpowiedniej formie.