Skip to content Skip to footer

Kriochirurgia – co trzeba wiedzieć przed zabiegiem?

Kriochirurgia jest metodą leczenia przy pomocy niskich temperatur. Jest to bezpieczny i komfortowy zabieg dla pacjenta. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na zabieg przy użyciu aparatu do kriochirurgii?

Kiedy warto wykorzystać leczenie niskimi temperaturami?

Aparat do kriochirurgii sprawdza się w wielu dziedzinach medycyny. Najczęściej wykorzystywany jest w dermatologii, gdzie polecany jest do usuwania kurzajek, brodawek, nagniotków, blizn czy włókniaków.

Krioterapia urządzenia wykorzystywane są również w leczeniu schorzeń ginekologicznych. Kilkutygodniowy okres gojenia nie jest dla pacjenta tak uciążliwy jak po zabiegu chirurgicznym. Po tym czasie nie ma śladu po pierwotnych zmianach.

Aparat do kriochirurgii wykorzystywany jest również w leczeniu stomatologicznym, laryngologicznym czy okulistycznym.

Dlaczego warto skorzystać z kriochirurgii?

Krioterapia urządzenia działają w bardzo niskich temperaturach. W trakcie zabiegu pacjent czuje swędzenie, pieczenie oraz chłód, ale są to na tyle małe niedogodności, że zabieg nie jest przeprowadzany z wykorzystaniem znieczulenia.

Warto pamiętać, że kriochirurgia jest zabiegiem bezkrwawym. Pacjent po kilku minutach przestaje odczuwać dyskomfort. Ważne jest również to, że pacjent w mniejszym stopniu narażony jest na skutki uboczne, które mogą pojawić się po zabiegu chirurgicznym. Nie istnieje ryzyko wdania się zakażenia, a pacjent w krótkim czasie dochodzi do siebie.

Krioterapia urządzenia są wyjątkowo dokładne, dzięki specjalistycznym aplikatorom lekarz z bardzo dużą dokładnością namierza uszkodzoną tkankę i to właśnie ona jest poddawana działaniu niskiej temperatury.

Dla pacjentów ważne jest również to, że aparat do kriochirurgii nie pozostawia dużych blizn, które często są problemem po zabiegach tradycyjnych. Blizny, które pozostają po użyciu urządzeń do krioterapii są nazywane kosmetycznymi. Są elastyczne i niewielkie. Bardzo często udaje się przeprowadzić zabieg, po którym nie pozostają żadne ślady.

Krioterapia urządzenia są bezpieczne dla osób w starszym wieku, jak i tych bardzo młodych. Nawet ciąża nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Dzięki leczeniu przy pomocy niskich temperatur w krótkim czasie można pozbyć się bólu i wrócić do zdrowia.