Zakup skrzyniopalety na jabłka, to konieczność wydania stosunkowo dużych środków finansowych, których wartość uzależniona jest od różnych czynników. Jednym z nich jest pora roku. Zgodnie z zasadami ekonomii, skrzynie na jabłka najtańsze są dopiero po zbiorach. Niestety nie każdy zwraca uwagę na ich stan, co skutkuje zwiększonymi kosztami działalności.
Drewniane skrzynki na jabłka – kiedy zakupić?
Rozsądny i doświadczony sadownik powinien dokonywać okresowych oględzin posiadanych skrzyń drewnianych. W przeciwnym razie będzie on musiał zakupić je tuż przed sezonem, gdy ich cena będzie wyższa.
Drewno jest dość wrażliwym materiałem. Jego trwałość zależy od wielu czynników, w tym od warunków, w którym jest ono przechowywane. Dokonując oględzin skrzyń po sezonie, należy mieć na uwadze postępujący rozkład drewna i związane z nim wypaczenie elementów składowych pojemnika. Skrzyniopalety na jabłka są – ze względu na swój rozmiar – szczególnie narażone wynikające z tego faktu uszkodzenia. Panujące w nich obciążenia wewnętrzne mogą znacznie szybciej uszkodzić ich strukturę!
Plastikowe skrzynki na jabłka – kiedy zakupić?
Plastikowe skrzynki na jabłka są znacznie trwalsze od swoich drewnianych odpowiedników. Niestety – w przeciwieństwie do nich – nie można ich naprawiać.
Skrzynie na jabłka wyrzuca się w zasadzie po pierwszym pęknięciu. Nawet jeśli nie jest ono zbyt duże, to zwiększa ono ryzyko przedostania się do wewnątrz wilgoci, która może doprowadzić do zepsucia się jabłek. Zaletą rozwiązań plastikowych jest odporność na wilgoć i upływający czas. Sadownik przechowujący skrzynie z plastiku nie musi dbać o odpowiednie warunki wewnątrz magazynu. Jedynym uwarunkowaniem jest konieczność okresowego czyszczenia skrzyń.
Plastik vs drewno
Czy to oznacza, że zakup plastikowych skrzyniopalet na jabłka jest bardziej opłacalny? W zasadzie tak, choć koszt zakupu jednej skrzyni jest w tym przypadku wyższy.
W rzeczywistości koszt przechowywania skrzyń plastikowych jest znacznie niższy. Co więcej – drewniane pojemniki na jabłka mogą ulec stopniowemu uszkodzeniu i to nie na skutek warunków otoczenia, czy też specyfikacji technicznej drewna. Bardzo często uszkodzenia skrzyń są wywołane przez złej jakości mocowania, bądź zewnętrzne oddziaływania mechaniczne.
Podsumowanie
Zakup skrzyniopalet na jabłka to często niedostrzegany koszt działalności sadowniczej. Mimo to warto go zmniejszać, działając zgodnie z zasadą minimalizacji kosztów i maksymalizacji zysków.