Skip to content Skip to footer

Jakie wybrać szkła kontaktowe?

Problem z okularami jest głównie taki, że choć można je łatwo ubrać i ściągnąć, to jednak dla osoby aktywnie żyjącej mogą być kłopotem ze względu na konieczność zachowania ostrożności w czasie życia codziennego. Tymczasem świetnym zamiennikiem mogą być soczewki. Prosty przedmiot, który pozwala lepiej widzieć, a jednocześnie swobodniej się poruszać.

Trzeba jednak wybrać rodzaj szkieł kontaktowych. Pod względem ceny najlepsze okażą się kwartalne, natomiast jeśli chodzi o przyjazność dla oka, wygrywają jednodniowe. Kompromisem może być jakaś wersja pośrednia, chociażby soczewki miesięczne lub dwutygodniowe. W czym jednak tkwi rożnica? Głónie w budowie soczewki.

Jednodniowe z reguły są bardzo delikatne, a dzięki temu też przepuszczają wiecej powietrza. Z kolei im dluższy czas trwałości, tym szkła kontaktowe muszą być trwalsze, przez co mniej przyjazne dla oka. Oczywiście, naiwlża się je i pilnuje się ich poziomu higienicznosci poprzez trzymanie w specjalnym płynie do soczewek, jednak trzeba brać pod uwagę, że oko to jednak bardzo czuły organ.

Dlatego też jeśli wybierzemy wariant wielorazowy, najlepiej siegnąć po soczewki miesięczne (lub nawet dwutygodniowe), jako, ze rożnica w delikatnosci, nawilżeniu i przepuszczaniu powietrza będzie wtedy bardzo odczuwalna względem wersji kwartalnej.