Od początku pandemii temat środków dezynfekujących stał się bardzo gorący. Wcześniej korzystały z niej głównie gabinety medyczne, rehabilitacyjne czy fryzjerskie, a teraz dezynfekcja obecna jest także we wszystkich sklepach i domach. Jakie powinny być dobre środki dezynfekujące? Czym kierować się przy ich wyborze?
Wysoka skuteczność
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na skuteczność stosowanych środków do dezynfekcji. Powinna ona być jak najwyższa. Chodzi przecież o to, by preparat wydajnie usuwał wszelkie drobnoustroje, jakie mogą znajdować się na powierzchni dezynfekowanego przedmiotu.
Dezynfekcję przeprowadza się po to, by mieć pewność, że oczyszczona powierzchnia jest bezpieczna i nie stanowi zagrożenia epidemicznego. Niska skuteczność środka nie daje poczucia bezpieczeństwa i właściwie trudno uznać ją za dobre rozwiązanie problemu zagrożenia ze strony wirusów i bakterii.
Długi termin ważności
Środki dezynfekujące powinny mieć długi termin ważności. Jest to związane z faktem, że zwykle użytkownicy nie mają czasu na to, by sprawdzać datę ważności wybitą na opakowaniu. Krótka data przydatności do użycia może wiązać się z tym, że ktoś będzie używał płynu po terminie i nie będzie miał pojęcia, że jego działanie może być słabsze.
Krótki czas na zużycie całego opakowania środka może być przyczyną strat finansowych. Płyn po terminie powinno się zutylizować i zakupić nowy. O ile więc płyn nie zostanie zużyty we właściwym czasie, to konieczne będzie jego wyrzucenie, co jest rozwiązaniem nieekonomicznym i nieekologicznym.
Łatwość aplikacji
Bardzo ważny jest sposób aplikacji płynu lub innego rodzaju środka. Niektóre z nich rozpyla się na powierzchnię przy pomocy spryskiwacza. Inne wylewa się na szmatkę i wciera w powierzchnię. Oba te rozwiązania nie są doskonałe i wiążą się z ryzykiem ominięcia niektórych fragmentów dezynfekowanej powierzchni.
Szczególnie trudno jest aplikować środki sprzedawane w dużych baniakach. Wcześniej trzeba przelać je do innych zbiorników, których używanie jest łatwiejsze.