Skip to content Skip to footer

Jak zwiększyć skuteczność windykacji ze strony włoskich kontrahentów?

Nie jest tajemnicą, że windykacja należności we Włoszech jest dość trudnym i skomplikowanym procesem. Niemniej, jeśli poszkodowany klient zdecyduje się na kilka prostych kroków, odzyskanie przezeń pieniędzy będzie dużo łatwiejsze.

Szybkość to połowa sukcesu

Jeśli Windykacja należności we Włoszech ma przynieść jakiekolwiek efekty, warto działać przede wszystkim szybko. Proces windykacyjny należy rozpocząć od jak najszybszego wysłania wezwania do zapłaty. Zaleca się również, aby ustalić w nim termin płatności na mniej więcej od 3 do 7 dni. Co ważne – warto określić ostateczną datę, do której pieniądze mają być przesłane na konto odbiorcy. Treść wezwania należy odpowiednio skonsultować z adwokatem, który specjalizuje się w tematyce windykacji należności we Włoszech. Dzięki temu klient ma pewność, że cały ten proces zostanie zrealizowany w pełni profesjonalnie i skutecznie.

O co chodzi…

Samo wezwanie to nie wszystko! Równie istotne jest to, aby w jego treści została zdefiniowana dokładna specyfikacja roszczenia. Dzięki temu adresat wezwania będzie od razu wiedział o powodach, dla których roszczenie to zostało przesłane. Warto też zadbać o to, by w wezwaniu pojawiło się ostrzeżenie, że w wypadku zaniechania spłaty zobowiązania w określonym terminie, zostanie ono przekazane do windykacji. W treści wezwania powinny pojawić się również dokumenty, które będą poświadczać fakt zrealizowania zlecenia na rzecz włoskiego kontrahenta.

Co warto wiedzieć?

Zlecając windykację specjalizującej się w tych zagadnieniach firmie zewnętrznej, należy pamiętać, że proces ten będzie odbywać się w oparciu o prawodawstwo włoskie. Oznacza to, że będzie on miał charakter pozasądowy i sądowy, co oczywiście w pewnym stopniu wydłuży czas oczekiwania na upragnione pieniądze. Trzeba bowiem pamiętać, że w sprawach takich jak windykacja Włochy są dość wymagającym terenem. Wynika to stąd, że tamtejsze przepisy prawne chronią tamtejszych przedsiębiorców. Można się zatem spodziewać, że proces odzyskiwania zaległych środków będzie znacznie rozciągnięty w czasie.

Podsumowując, dla firm zajmujących się takimi sprawami jak windykacja Włochy to niezwykle skomplikowany, a zarazem ambitny teren. Dlatego warto skorzystać z pomocy tych specjalistów, którzy mają swoje biura na terenie Włoch i dobrze znają tamtejsze prawo.