Skip to content Skip to footer

Jak wybrać dobrą szkołę językową

Decyzja została podjęta, chęć do nauki języka obcego jest, motywacja jest. Ale co dalej? Kolejnym ważnym punktem samodoskonalenia się powinien być wybór dobrej szkoły językowej. Oferta szkół jest bardzo duża i warto skupić się na kilku podstawowych elementach, aby dokonać dobrego wyboru.

Na początek

Szkoła językowa powinna w jasny i czytelny sposób przedstawiać swoją ofertę, bez dopisków małym druczkiem na końcu. Wybierając na przykład kurs języka angielskiego, od razu otrzymujemy informację o liczebności grupy, o czasie trwania zajęć, liczebności grupy a przede wszystkim całkowitą cenę kursu. Zapisując się na taki kurs powinniśmy wiedzieć, jaki jest zarys programu i jak on będzie przebiegał. Informacja o tym powinna być łatwo dostępna.

Kolejny etap selekcji szkoły

Warto zwrócić uwagę, jakie i ile poziomów nauczania oferuje szkoła. Jeżeli zaczyna się od zera, czy będzie możliwość późniejszej kontynuacji nauki. Tutaj ważną rolę odgrywają również nauczyciele, czy są oni doświadczonymi pedagogami z pasją, czy też obcokrajowcem, który nie może znaleźć innej pracy. W przypadku obcokrajowców są dwa aspekty, jeden ten negatywny, który został już wyżej wspomniany, drugi pozytywny. W wielu krajach język angielski jest drugim językiem i dzieci uczą się go na równi z ojczystym, a nauka z tak zwanym native speakerem jest bardzo efektywna. Spore znaczenie dla nauki, a szczególnie nauki języka obcego ma ilość osób w grupie oraz wielkość sali. Im mniej osób tym lepiej, ponieważ w przypadku małych grup podejście lektora/nauczyciela jest bardziej indywidualne. Natomiast miejsce odbywania się lekcji ma znaczenie pod względem czystej wygody i atmosfery, funkcjonalnie urządzona i o odpowiedniej wielkości sala sprawi, że chętniej będzie się tam przebywało i uczyło.

Kursy prowadzone online

W obecnej sytuacji, jaka panuje na świecie i w Polsce, istotnym elementem jest elastyczność szkół. Czy kurs języka angielskiego stacjonarny może zostać zamieniony na kurs prowadzony online, bez uszczerbku na jakości nauki. Albo czy jest możliwość odbywania kursu tylko online. Sytuacja jest dynamiczna i na pewno możliwość dostosowania sposobu nauki do osoby uczącej się to duży atut szkoły oferującej kursy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.