Skip to content Skip to footer

Jak usunąć popękane naczynka?

Skóra ze skłonnością do tak zwanych pajączków to problem, który dotyczy coraz szerszej grupy. Pękające naczynka mogą mieć różne przyczyny, od małej aktywności fizycznej, antykoncepcję hormonalną czy nadciśnienie, po predyspozycje genetyczne. Jak dbać o skórę z naczynkami? Czy istnieje sposób, by skutecznie pozbyć się uciążliwych pajączków?

Pajączki na ciele – przyczyny

Pajączki mogą pojawiać się nie tylko na twarzy, ale również na innych partiach ciała. Najczęściej występują na nogach. Zwykle pojawiają się w wieku średnim, kiedy elastyczność naczyń i skóry maleje, a dodatkowo zmniejsza się aktywność fizyczna i pojawiają się choroby dotyczące układu krwionośnego.
Przyczyny pękania naczynek można podzielić na dwie grupy: pierwotne i nabyte. Do pierwotnych przyczyn, a więc takich, które są niezależne od człowieka, zalicza się geny oraz wrodzone choroby, z którymi współwystępuje problem pękających naczynek. Na pajączki szczególnie narażone są też osoby starsze. Przyczyny wtórne to siedzący tryb życia, nadwaga, stosowane antykoncepcji hormonalnej, a w przypadku pajączków na nogach również noszenie zbyt ciasnego, niewygodnego obuwia.

Zamykanie naczynek – na czym polega i czy jest bezpieczne?

Podobnie jak w przypadku innych dolegliwości, również jeśli chodzi o pajączki, najlepiej sprawdza się zasada: lepiej zapobiegać niż leczyć. Ważny jest zatem aktywny tryb życia, dbanie o zdrową dietę i utrzymywanie prawidłowej masy ciała, unikanie czynników ryzyka wywołujących choroby cywilizacyjne. W zmniejszeniu obrzęku i poprawie wyglądu skóry pomogą też kosmetyki dedykowane skórze z pękającymi naczynkami.

Jak jednak całkowicie usunąć nieestetyczne zmiany? Rozwiązaniem jest zamykanie naczynek. To profesjonalny zabieg, podczas którego usuwane są tak zwane pajączki. Naczynia są domykane, zaczynają funkcjonować prawidłowo, a brzydkie plamy na ciele znikają. Zabieg przeprowadzany jest w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, a także u dermatologów. Do zamykania naczynek używa się lasera, a więc zabieg jest mało bolesny i nie wymaga interwencji chirurgicznej. Zamykanie naczynek jest bezpieczne, skuteczne, przynosi ulgę, jeśli chodzi o odczuwane dolegliwości, a także trwale poprawia wygląd skóry.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki