Skip to content Skip to footer

Jak przygotować się do badania nasienia?

Badanie nasienia jest często niezbędne podczas diagnostyki oraz leczenia niepłodności. Może być ono podstawowe lub szczegółowe, a wszystko zależy od indywidualnego przypadku i zaleceń lekarza. Bardzo ważne jest to, aby przed badaniem nasienia odpowiednio się przygotować. Wpływa to na wiarygodność przeprowadzonej analizy.

Wybór odpowiedniego ośrodka

Planując badanie nasienia powinniśmy wybrać odpowiedni ośrodek, który zapewnia nowoczesny sprzęt oraz indywidualne podejście do pacjenta. Pamiętajmy, że pobór próbki jest dla wielu osób kłopotliwy. Profesjonalne badanie nasienia Kraków przebiega jednak w sposób bezproblemowy. Zwykle pobór nasienia może odbywać się na dwa sposoby – poprzez masturbację lub stosunek płciowy. Oczywiście czynność ta odbywa się w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu.

Badanie nasienia Kraków wymaga poboru próbki bezpośrednio przed badaniem. Oznacza to, że nie możemy pobrać nasienia w domu, a następnie zanieść go do ośrodka badawczego. Zmniejsza to wiarygodność wyników. Badanie nasienia cena również może mieć duże znaczenie. Niektórzy mężczyźni muszą przeprowadzać je systematycznie, co naraża na spore koszty. Badanie nasienia cena zwykle przekracza 150 zł.

Postępowanie przed badaniem

Przed badaniem nasienia Kraków należy zachować abstynencję seksualną przez 3-5 dni. Jest to niezbędne do tego, aby wyniki były wiarygodne. Wcześniejszy wytrysk może sprawić, że analiza plemników nie będzie zgodna z rzeczywistością. Zwykle dochodzi do koncentracji plemników, co jest główną przyczyną sfałszowanych badań.

Na 3-5 dni przed planowanym badaniem należy również powstrzymać się od spożywania alkoholu. Ponadto należy powiadomić lekarza o przebytych chorobach lub przyjmowanych lekach. Mogą one mieć wpływ na wynik – bez tej wiedzy specjalista nie będzie mógł go właściwie zinterpretować. Interpretacji wyników lepiej nie wykonywać samodzielnie. Oczywiście można dowiedzieć się, jakie parametry przekraczają normy, jednak reszta należy do eksperta. Na podstawie dostarczonej dokumentacji możliwe jest zaplanowanie leczenia. Wiadomym jest, że każdy przypadek jest inny, a więc pacjent wymaga indywidualnego podejścia. Najczęściej analiza wyników jest wliczona w cenę badania.