Skip to content Skip to footer

Cegła jako element ceramiczny

Cegła to materiał budowlany znany od tysięcy lat i wciąż wykorzystywany w budownictwie. Tworzona z gliny i wypalana w temperaturze 900-1300 stopni stanowi idealną podstawę budowlaną przyszłego domu. Kiedyś całe domy budowane z cegły przykrywane były tynkami i tapetami, dziś natomiast ten rodzaj budowlanej kształtki ceramicznej jest eksponowany i upiększany, dzięki czemu nadaje pomieszczeniom industrialnego, surowego charakteru.

Jak rozpoznać dobrej jakości cegłę?

Cegła to budowlana kształtka ceramiczna o jednolitej barwie bez smug i przebarwień zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Upuszczona z wysokości 1,5 m powinna najwyżej pęknąć na pół, ale nigdy nie pokruszyć się na kawałki. Po przepołowieniu można sprawdzić jej wygląd wewnętrzny – jeżeli nie posiada białych smug jest prawidłowej jakości. Po uderzeniu w cegłę młotkie murarskim słychać czysty, metaliczny dźwięk – jeśli jest głuchy lub stłumiony to cegła ta nie nadaje się do budowy.

Rodzaje cegieł

Budowlana kształtka ceramiczna to cegła w dużej ilości propozycji używanych do innych części budowy. Wyróżnia się następujące rodzaje cegieł:

– Cegła pełna – z cegły tego rodzaju można wnosić ściany nośne, osłonowe oraz działowe. Oprócz tego można tworzyć z niej stropy i murować ściany fundamentowe.
– Cegła dziurawka – powstają z niej ściany działowe lub środkowa część ścian trzywarstwowych osłonowych.
– Cegła elewacyjna – idealna jako wykończenie fasady domu.
– Cegła klinkierowa – jedyne słuszne wykończenie wierzchniej warstwy komina
– Cegła szamotowa – cegła do murowania kominów.
– Cegła palcówka.
– Cegła zendorówka.
– Cegła poryzowana.

Kupując cegły trzeba dokładnie wiedzieć, na co ma być ona przeznaczona. Każdy z przedstawionych wyżej rodzajów służy do budowy innego elementu domu i ze względu na swoją zróżnicowaną strukturą ma inną wytrzymałość, izolacyjność cieplną i dźwiękochłonność. Nieodpowiedzialny dobór materiałów może skutkować poważnymi konsekwencjami podczas zamieszkania lub brakiem możliwości odbioru domu ze względu na brak spełnienia kryteriów bezpieczeństwa.

Kupując materiały budowlane warto zwrócić się zawsze o pomoc do osoby doświadczonej lub eksperta w danej dziedzinie, ponieważ błąd może później kosztować bardzo dużo.