Skip to content Skip to footer

Jak napisać dobre CV?

Zmiana pracy lub szukanie pierwszego zatrudnienia, wiąże się zawsze z koniecznością przygotowania odpowiednich dokumentów aplikacyjnych. Aby zostać zauważonym i znaleźć pracę marzeń, należy więc poprawnie napisać życiorys. Na początku, warto wówczas zwrócić uwagę na kilka cennych wskazówek, które określą, jak napisać CV.

Czym jest CV i jego rodzaje?

CV to nic innego jak życiorys. Łacińska nazwa Curriculum Vitae w wolnym tłumaczeniu oznacza właśnie „przebieg życia”. Występuje on w kilku standardach. Jednakże najpopularniejszy jest życiorys chronologiczny. Obejmuje on informacje na temat wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego. Ponadto, uwzględnione powinny w nim zostać umiejętności oraz zainteresowania. Co najważniejsze, wszystkie te dane wypisywane są w odwrotnej chronologii, oznacza to, że pierwszą pozycją przy wykształceniu będzie ostatnio ukończona szkoła. Drugim rodzajem tego dokumentu jest życiorys funkcjonalny. Opiera się on na podkreśleniu umiejętności oraz kwalifikacji, które są potrzebne w pracy. Informacje o doświadczeniu i wykształceniu prezentowane są w sposób zdawkowy. Ten rodzaj CV jest szczególnie odpowiedni dla osób, które mają wiele specjalności zawodowych. Innym rodzajem CV jest tzw. Europass CV. Jest on stosowany za granicą

Jak napisać CV, czyli kilka ważnych kwestii

Życiorys powinien przede wszystkim zawierać zwięzłe informacje, które najlepiej jest zawrzeć na jednej stronie. Warto zwrócić uwagę, czy pierwsze spojrzenie na dokument, określa od razu profil osobowy. Bowiem już pierwsze 6 sekund decyduje o tym, czy kandydat zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Aby CV było jak najbardziej czytelne, warto używać punktów oraz pogrubień. Ponadto, należy wybrać jeden standardowy rodzaj czcionki np. Ariel, Times New Roman. Oprócz tego, dokument ten zawsze powinien zawierać aktualne zdjęcie. Musi on być również poprawny pod względem językowym.

Jak się za to zabrać?

Obecnie, do napisania CV mogą posłużyć generatory szablonów. Występuje ich wiele w Internecie, zarówno w wersji bezpłatnej, jak i za niewielką opłatą. Takie rozwiązanie pomaga stworzyć naprawdę imponujący życiorys, bez wielkich umiejętności obsługi programów komputerowych. Ponadto, wszystkie wzory CV mogą posłużyć jako inspiracja do stworzenia własnego dokumentu. Gdy jest on już gotowy, niemożna zapomnieć o umieszczeniu klauzury o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. W przeciwnym razie pracodawca nie będzie mógł odpowiedzieć na aplikację.