Skip to content Skip to footer

Idealny element konstrukcyjny i nie tylko

Materiał wykonany z gipsu i kilku warstw tektury to popularna płyta kartonowo-gipsowa, nazywana powszechnie płytą regips. Jest to idealny materiał budowlany, przy pomocy którego niestraszne jest wykończenie żadnego wnętrza. Sam montaż jest tak prosty i bezproblemowy, że każdy może wykonać go sam. Właśnie to spowodowało, że do dzisiaj płyta regips jest tak popularna.

Idealny element konstrukcyjny i nie tylko

Wykorzystanie płyt regips jest bardzo powszechne w pracach budowlanych i remontowych. Przy ich pomocy nie tylko można tworzyć nowe konstrukcje, budując oddzielne pomieszczenia, ale także idealnie okładać nimi już powstałe ściany. Są one bezpieczne i łatwe w montażu. Dodać też należy, że ich cena nie jest zbyt wysoka.

Są bardzo dobrym materiałem do tworzenia podwieszanych sufitów oraz różnego rodzaju półek czy wnęk. Można z nich budować, tworzyć jak i idealnie nadają się do maskowania poszczególnych instalacji czy kabli. Płyty są lekkie i bardzo dobrze wycina się w nich potrzebne otwory.

Różne rodzaje

Materiał jest jeden, ale występuje jako bardzo różnorodny z możliwością zastosowania go w różnych miejscach. Płyta regips standardowa to niejedyny jej rodzaj. Jest także w formie wodoodpornej, ognioochronnej, promienioochronnej, dźwiękoizolacyjnej, perforowanej.

Doskonale nadaje się na podłogi i na sufity. Jednak kupując ją, trzeba z góry już wiedzieć, gdzie będzie zastosowana. Płyty mają odpowiednie swoje oznakowania i występują w danych kolorach. Ponadto mają różne wymiary i różne swoje grubości. Od tych ich właściwości zależna jest też ich cena, dlatego dobrze jest wiedzieć co nam się przyda i co będzie potrzebne.

Estetyka, bezpieczeństwo i funkcjonalność

Dzisiaj nie ma budynku mieszkalnego czy handlowego, lub biurowego czy użyteczności publicznej, w którym nie zastosowano montażu płyt kartonowo-gipsowych. W każdym przypadku sprawiają one, że dane pomieszczenia wyglądają bardzo estetycznie i są funkcjonalne. Dobrze dopasowane płyty nie tylko mają długą swoją żywotność jak również są odporne na poszczególne czynniki i zapewniają bezpieczeństwo osobom, które znajdują się w danych pomieszczeniach.

Pomieszczenia wykonane z płyt lub posiadające obłożone nimi ściany, są zabezpieczone przed ogniem, mają odpowiednią akustykę i są dostatecznie wyciszone. Niektóre płyty są tak wzmocnione, że chronią ściany przed urazami mechanicznymi. Dzisiaj trudno byłoby przeprowadzać prace budowlane czy remontowe bez tego typu materiału.