Skip to content Skip to footer

Gdzie wykorzystuje się monitory OLED?

W dzisiejszych czasach monitory OLED wielu osobom kojarzą się jedynie z telewizorami. Warto jednak wspomnieć o tym, że technologia ta cieszy się dużym zainteresowaniem również w świecie mobilnym i w przemyśle. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą bliżej poznać zastosowanie monitorów OLED.

Rynek mobilny

Nowoczesne telefony komórkowe i tablety z roku na rok mają coraz mniejsze wyświetlacze. W dużej mierze wynika to z tego, że producenci coraz częściej sięgają po niezawodne wyświetlacze OLED. Z technologii tej na szeroką skalę korzystają takie marki jak np.: LG, Nokia, Motorola czy Samsung.

Wielu specjalistów z branży uważa, że monitor OLED stopniowo wypierać będzie swojego największego konkurenta, jakim jest oczywiście monitor LED. Prace nad dopracowaniem nowoczesnych OLED-ów cały czas trwają, dzięki czemu są one coraz szybsze i tańsze. Monitory OLED są nie tylko coraz cieńsze, ale również coraz wytrzymalsze i co najważniejsze mogą pochwalić się dobrymi parametrami jeżeli chodzi o energooszczędność.

Gdzie korzysta się z technologii OLED?

Monitory OLED w ostatnim czasie odgrywają coraz większą rolę w branży motoryzacyjnej. Ekrany OLED są doskonałą alternatywą dla lusterek. Mało kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że nawet sama karoseria pokrywana jest panelami świetlnymi.

Miniaturowe monitory OLED coraz częściej pojawiają się na różnego typu wizjerach sprzętu przenośnego. Mowa tutaj między innymi o nowoczesnych aparatach albo kamerach. W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się również cyfrowe lornetki, które korzystają właśnie z zaawansowanych wyświetlaczy OLED.

Monitor OLED wykorzystywany jest również w elektronicznej rozrywce. W dzisiejszych czasach coraz większym zainteresowaniem cieszą się na przykład gry VR. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że popularny Oculus Rift korzysta właśnie z monitorów OLED.

Dlaczego monitory OLED są tak popularne?

Jedną z kluczowych zalet monitorów OLED jest ich zdolność do wyświetlania niemal idealnej czerni emisyjnej. Brak emisji światła na poziomie poszczególnych subpikseli sprawia, że wyświetlacze OLED mogą pochwalić się praktycznie nieskończonym kontrastem.

Dużym plusem jest także to, że ostrość obrazów ruchomych jest praktycznie niezależna od jasności samego ekranu. Przy dużej jasności monitor OLED ma olbrzymią przewagę nad ekranem LCD.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.