Skip to content Skip to footer

Drukowanie na materiale

Moda na personalizowane prezenty i przedmioty użytku codziennego nieustannie trwa. Lubimy pić kawę z kubka ze zdjęciem naszego dziecka, a wieczorem przytulić się do poduszki, na której jest nadrukowany nasz ulubiony cytat. Dzieci z kolei kochają spać w pościeli, z której patrzą na nich ulubieni bohaterowie z kultowych bajek. Odchodzimy od zunifikowanych produktów i szukamy dla siebie coraz częściej rzeczy, które są całkowicie spersonalizowane i jedyne w swoim rodzaju.

W tę modę doskonale wpisują się od kilku lat nadruki na tkaninach. Mowa tutaj o odzieży wszelkiego rodzaju, ale również o tekstyliach takich jak ręczniki czy pościele. Współczesne techniki drukarskie dają wprost nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o nadruk na materiale. Na zamawianej bluzie, koszulce czy pościeli możemy nadrukować ulubioną grafikę w praktycznie dowolnym kolorze lub ulubione zdjęcie. Ograniczyć nas może jedynie własna wyobraźnia. Drukowanie na materiale na dobre wpisało się w nasze codzienne zwyczaje.

Gdzie zamówić nadruki na tkaninach?

Obecnie niemal każdy sklep sprzedający tkaniny czy dzianiny ma w swojej ofercie te z nadrukowaną już grafiką lub umożliwia opcję indywidulanego zamówienia na nadruk na materiale. Wystarczy w formacie określonym przez sklep przesłać zdjęcie lub obrazek, który ma znaleźć się na tkaninie. Cena takiej usługi nie jest wysoka, a czas realizacji jest bardzo krótki, gdyż techniki drukarskie są dziś bardzo zaawansowane.

Metody nadruku

Jest wiele metod nadruków na tkaninach. Najbardziej rozpowszechnionym jest niewątpliwie nadruk cyfrowy: zdecydowanie najtańszy i najszybszy. Polega on na szybkim naniesieniu na materiał mikroskopijnych ilości barwnika, który tworzy gotowy obraz. Wszystkie barwniki używane w nadrukach cyfrowych posiadają stosowne certyfikaty i świadectwa higieniczne, tak aby nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia użytkowników.

Co więcej, nadruk cyfrowy dostępny jest nawet dla jednej sztuki wybranej tkaniny. Nie ma tutaj konieczności ponoszenia wysokiego kosztu startowego w postaci dostosowania specjalnej matrycy (jak ma to miejsce w przypadku metody jaką jest tzw. sitodruk). Dodatkowo warto dodać, że wykonując drukowanie na materiale nie mamy praktycznie żadnych ograniczeń kolorystycznych. Drobnym wyjątkiem będą odcienie metaliczne czy fluoroscencyjne, które możemy spotkać w międzynarodowej palecie Pantone).