Skip to content Skip to footer

Doniczki rynnowe – rodzaje, zastosowanie, koszt

Kwiaty to wspaniała ozdoba każdego ogrodu i tarasu. Dodatkowym atutem jest również pojemnik, w którym roślina została umieszczona. Jeśli posiada się własny dom, dobrym pomysłem jest wyposażenie się w doniczki rynnowe. Czym są tego typu produkty?

Doniczki na rynny – hit ostatnich sezonów

W niemal każdym domu zauważyć można roślinność doniczkową umieszczoną w klasycznych pojemnikach. Część z nich stoi na ziemi, parapecie lub półce, inne są wieszane pod sufitem czy na balustradzie. Ciekawą opcją jest jednak również doniczka rynnowa. Element tego rodzaju mocuje się wedle instrukcji na rynnie. Dzięki temu budynek nabiera ciekawego nietuzinkowego wyglądu i staje się bardziej atrakcyjny.

Czy rynna to jedyne zastosowanie takich doniczek? Oczywiście, że nie. Pojemniki te można wieszać wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Wielu użytkowników mocuje je więc np. na domowych latarniach, słupkach, przęsłach i innych pionowych elementach. Wszystko zależy tu od pomysłowości i możliwości zagospodarowania ogrodu.

Dlaczego doniczki rynnowe są tak popularne?

Powodem tak ogromnego zainteresowania doniczkami rynnowymi jest przede wszystkim ich funkcjonalność oraz szansa na wykorzystanie dodatkowego miejsca na kwiaty. Wielbiciele roślin uwielbiają gromadzić kolejne okazy, jednak często po pewnym czasie brakuje miejsca – zarówno w domu, jak i w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Doniczka rynnowa to wyjście z tej sytuacji. Wystarczy wykorzystać niebrany do tej pory pod uwagę element otoczenia (czyli rynnę lub jakiś słup) i zawiesić na nim pojemnik. Budowa doniczki z regulowanym uchwytem lub opaską dostosowuje się do szerokości wybranej rynny. Dzięki temu ilość zieleni wokół domu zwiększa się, a sam budynek zyskuje ciekawą oprawę, prezentując się wyjątkowo dobrze i oryginalnie.

Rodzaje doniczek i ich koszt

Istnieje wiele rodzajów doniczek na rynnę. Pojemniki te, wykonane z tworzywa sztucznego, mogą mieć różną wielkość oraz kształt. Cechą wyróżniającą wiele z nich jest także kolor. Producenci akcesoriów ogrodowych starają się spełnić oczekiwania jak największej liczby konsumentów, dlatego wprowadzają na rynek wiele ciekawych odcieni. Doniczki na rynny, które dostępne są w sklepach czy hurtowniach, mają niemal wszystkie możliwe barwy. Najczęściej wybierane są czarne, szare, zielone i granatowe, choć nie brakuje wielbicieli nieco odważniejszych, żywszych kolorów.

Na koniec warto wspomnieć także o cenie. Koszt doniczki rynnowej jest bardzo niski. Większość modeli można kupić już za 5-10 złotych. Centra ogrodowe często oferują atrakcyjne promocje na takie produkty.