Skip to content Skip to footer

Czym jest kurs spadochronowy?

Kurs spadochronowy, czyli inaczej przyspieszony kurs swobodnego spadania, to zadanie nie dla każdego. Należy wykazać się niezwykłą odwagą, aby skoczyć z tak ogromnej wysokości. Co warto wiedzieć o tym kursie oraz czego można się tam nauczyć?

Skok ze spadochronem

Skakanie z kilku tysięcy metrów to nie lada wyczyn. Konieczna będzie do tego odwaga i absolutna koncentracja, gdyż nawet mały błąd może spowodować niebezpieczne sytuacje. Kurs swobodnego spadania to kurs dla osób, które chcą poczuć, jak to jest szybować w powietrzu.

Takie skoki przeważnie odbywają się na wysokości około 4000 metrów nad ziemią. To naprawdę dużo. Jak to wygląda? Osoba, która skacze, utrzymuje się w powietrzu około 6 minut, natomiast samo swobodne spadanie trwa około 50 sekund. Wbrew pozorom to dość dużo.

Czego można się nauczyć na tym kursie?

Na takim kursie, osoba zainteresowana przede wszystkim dowie się, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo podczas spadania. Pozna ona zagadnienia teoretyczne, które mogą okazać się niezwykle przydatne. Zdobędzie także wiedzę o tym, w jaki sposób należy manewrować spadochronem.

Instruktorzy pokażą także wszystkie tajniki bezpiecznego lądowania. Kursant dowie się także, jaka pozycja ciała jest niezwykle istotna podczas skoku.

Z czego składa się kurs?

Kurs spadochronowy podzielony jest na dwie części, a mianowicie teoretyczną i praktyczną. W pierwszej części kursant poznaje wszystkie niezbędne zagadnienia z tej dziedziny. Trwa ona około 8 godzin i najczęściej przeprowadzana jest w jednym dniu. Druga część to praktyka. Tutaj kursanci przechodzą do oddawania skoków, oczywiście z pomocą instruktorów. Przy pierwszych skokach zazwyczaj towarzyszą dwie osoby, natomiast później obecny jest jeden instruktor. Aby ukończyć taki kurs, należy skoczyć od 6 do 10 razy.

Takie ukończenie kursu daje możliwość samodzielnych skoków, ale pod okiem instruktora. Po 50 takich skokach można ubiegać się o odpowiednie zaświadczenie, dzięki któremu obecność instruktora nie będzie konieczna.

Ukończenie kursu gwarantuje możliwość wykonywania samodzielnych skoków. Jednak należy pamiętać, że jest to dość kosztowne zadanie, gdyż sam kurs może dochodzić do nawet 2 tysięcy złotych, dlatego warto to przemyśleć.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.