Skip to content Skip to footer

Alkomaty profesjonalne – dla kogo?

Alkomaty profesjonalne wykorzystywane są głównie przez policję. Ten drogi sprzęt gwarantuje szybkość i dokładność uzyskanych wyników. Czym się charakteryzują?

Alkomaty profesjonalne dla policji

Każdy obywatel ma prawo do zakupu alkomatu. Jednak istnieje wiele rodzajów tego sprzętu. Alkomat do użytku domowego nie musi być bardzo drogi. Ważne jest to, aby pomiary były rzetelne i dość szybkie. Co do sposobu, w jaki używa się alkomat to nie jest to raczej trudne. Wystarczy chuchnąć w rurkę bądź w odpowiedni otwór i czekać na wynik. Takie zwykłe alkomaty można zakupić na sklepach internetowych czy w stacjonarnych sklepach z AGD. Jeśli chodzi jednak o alkomaty policyjne to tutaj sprawa wygląda trochę inaczej. Jest to bardzo drogi sprzęt. Niekiedy zakup takiego alkomatu to koszt dochodzący nawet do kilku tysięcy złotych. Dlaczego są takie drogie i co warto o nich wiedzieć?

Alkomaty policyjne – czym się charakteryzują

Z takimi alkomatami spotkać się najczęściej można podczas kontroli trzeźwości. Zapewne żaden kierowca nie lubi takich sytuacji, jednak często się zdarzają. Wtedy policjanci używają właśnie profesjonalnych alkomatów policyjnych. Te małe, najczęściej żółte urządzenia to sprzęt bezdotykowy. Oznacza to, że nie jest konieczne dotykanie ustami obudowy czy rurki alkomatu. Ich ogromnym plusem jest fakt, że są one niezwykle dokładne i szybkie. Rzeczywista zawartość alkoholu we krwi tak naprawdę nie ma prawa różnić się od wyniku, jaki pokazuje alkomat. Produkowane są one głównie z myślą o większych firmach i policji. Przed zakupem można się także dowiadywać o otrzymanie świadectwa wzorcowania. Takie alkomaty mają na celu głównie przebadanie jak największej liczby kierowców w jak najkrótszym czasie. Podczas zakupu można także zwracać uwagę, czy do alkomatu dołączona jest drukarka. Niektóre firmy sprzedają ten sprzęt w zestawie z drukarką, na której można wydrukować wynik badania.

Podczas zakupu alkomatu należy być ostrożnym. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić alkomat policyjny do użytku domowego. Jednak wiąże się to z dość sporym wydatkiem. Jednak po imprezach, na których obecna była ogromna ilość alkoholu, należy wstrzymać się z prowadzeniem samochodu i nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Przede wszystkim warto włączyć trzeźwe myślenie na drodze.