Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o badaniach prenatalnych?

Od jakiegoś czasu coraz więcej kobiet korzysta z możliwości bardziej zaawansowanych badań prenatalnych. Jest to diagnostyka umożliwiająca ocenę co do prawidłowości przebiegu ciąży, jak i rozwoju samego płodu. Co ważne, badanie to można wykonać w każdym momencie trwania ciąży – aż do jej zakończenia. Podstawowe badania prenatalne towarzyszą każdej ciąży, należy do nich przede wszystkim USG czy badanie morfologiczne krwi matki. Te dokładniejsze pomagają ustalić płeć dziecka, umożliwiają również wykrycie wad genetycznych, rozwojowych czy zaburzeń rozwoju, na które wpływ mają bezpośrednio choroby matki.

Badania prenatalne cena

Badania prenatalne cena – waha się znacznie, w zależności od typu konkretnej analizy. Podstawowe, wykonywane niemalże podczas trwania każdej ciąży badanie USG to koszt od 150 do 200zł. Cena testu podwójnego czy potrójnego wynosi od 250 do około 400zł. Jak widać, ceny tych najważniejszych, jak na dzisiejsze realia nie są wcale wygórowane. Dość popularny staje się także test Harmony, jest on jednak zdecydowanie droższy aniżeli badania pierwszoplanowe. Kobiety decydujące się na taką diagnostykę muszą liczyć się z wydatkiem w skali 2/3 tysięcy złotych. Jest on w stanie dokładnie sprecyzować płeć dziecka, a także określa ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu. W podobnych cenach kształtują się także takie badania jak test SANCO czy SANCO Plus a również NIFTY Pro. Wszystkie z tych trzech analiz, podobnie jak test Harmony są w stanie podać dokładną płeć płodu, a również szacują ryzyko wystąpienia wad wrodzonych. Różnią się one, co do konkretnego rodzaju danego upośledzenia. Kobiety mają do dyspozycji zarówno badania prenatalne nieinwazyjne – wymienione powyżej, jak i inwazyjne. Należą do nich: amniopunkcja, biopsja trofoblastu oraz kordocenteza. Ich koszt to zazwyczaj od 1000 do 2000 złotych.

Badania prenatalne Katowice

W samych Katowicach, jest ponad kilkadziesiąt miejsc, w których kobieta może poddać się takowym badaniom. Są to bezpieczne, sprawdzone gabinety, w razie wątpliwości co do wyboru odpowiedniej kliniki czy przychodni – w Internecie można łatwo znaleźć opinie Pań co do szukanej placówki. Badania prenatalne Katowice oferują nie tylko prywatne testy, jest również możliwość wykonania ich w ramach NFZ. Koniecznością w tym przypadku jest posiadanie skierowania od lekarza. Wskazaniem do wykonania owego zabiegu jest chociażby wiek pacjentki, jeśli przekroczyła ona 35 rok życia – lekarze zalecają przejście serii badań.