Skip to content Skip to footer

Ciąża po poronieniach – kiedy?

Ciąża po poronieniach to temat budzący u większości kobiet sporo obaw. Zwykle związane jest to ze strachem, że ta bardzo trudna przecież sytuacja ponownie się powtórzy. Co na ten temat sądzą specjaliści?

Co to jest poronienie?

Prawidłowa ciąża trwa około 40 tygodni. Gdy w ciągu 22 tygodni dojdzie do jej nagłego zatrzymania na skutek śmierci płodu, wówczas oznacza to, że nastąpiło poronienie. Choć nie każdy ma tego świadomość, sytuacja taka dotyczy 15-20% wszystkich ciąż. Poronienie to zwykle obumarcie zarodka w ciągu pierwszego trymestru. Kobieta odczuwa wówczas dolegliwości bólowe w obrębie brzucha i pleców, a z jej wnętrza wydostają się skrzepy krwi. Przerwanie życia płodu w późniejszej fazie ciąży zdarza się zdecydowanie rzadziej. W takim wypadku objawy poronienia to brązowe lub różowe plamienie. Często dochodzi także do krwotoków, a pacjentka nie czuje się najlepiej. Skurcze, wydostawanie się płynu owodniowego i rozwarcie szyjki macicy to klasyczne objawy poronienia na tym etapie. Wkrótce po nich organizm wydala płód.

Dlaczego dochodzi do poronienia?

Trudno wskazać główną przyczynę poronienia. Ciąża może zakończyć się z wielu powodów, choć nie zawsze są one jasne, zwłaszcza w pierwszych tygodniach. Poronienie może być wywołane czynnikami genetycznymi, nieprawidłowym rozwojem dziecka i wadami anatomicznymi w układzie rozrodczym pacjentki. Do zdarzenia takiego może dojść na skutek różnych chorób przewlekłych, zakażeń i zażywania leków. Objawy poronienia występują często również u kobiet, które źle się odżywiają, przyjmują alkohol, narkotyki i tytoń, są narażone na stres, przeżyły jakiś wypadek lub uraz, odczuwają brak sił z powodu nadmiaru aktywności fizycznej na co dzień.

Ciąża po poronieniach

Poronienie nie wyklucza następnej ciąży – co więcej, jest to często możliwe już w kolejnym miesiącu. Wskazane jest jednak odczekanie dłuższego okresu czasu – specjaliści mówią tu o kilkunastu tygodniach. Oczywiście w momencie, gdy poronienie było spowodowane jakimś konkretnym czynnikiem, wówczas trzeba go wyeliminować. Często więc konieczny jest jakiś zabieg ginekologiczny, dłuższe leczenie, terapia hormonalna czy ustabilizowanie sytuacji życiowej, w której nie będzie dominował stres i zmęczenie. Oczywiście bardzo istotny jest stan psychiczny kobiety. Ciąża po poronieniach musi być prowadzona pod kierunkiem specjalisty, którego wskazania powinny być przez pacjentkę bezwzględnie przestrzegane.