Poradnia flebologiczna zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń żył kończyn dolnych, miednicy oraz jamy brzusznej.
Objawy przewlekłej niewydolności żylnej
Niewydolność żylna jest bardzo powszechnym problemem, a jej objawami są ból i ciężkość nóg oraz kurcze łydek. Objawami niewydolności są także drobne zmiany pająkowe oraz wystąpienie żyłek siatkowatych. Kolejnymi dolegliwościami, które towarzyszą niewydolności żylnej są obrzęki oraz zmiany skórne takie jak przebarwienia lub stwardnienia skóry.
Leczenie flebologiczne – leczenie chorób żył
Centrum flebologii to miejsce w którym wykwalifikowany personel zajmuje się chorobami żył. Poradnia flebologiczna umożliwia diagnozę, określenie stopnia choroby oraz zaplanowanie i przeprowadzenie leczenia pacjenta. W centrum flebologii pierwszym badaniem jest USG doppler żył, które jest potrzebne do stwierdzenia drożności oraz wydolności żył. Po przeprowadzeniu badania USG lekarz proponuję jedną z kilku metod leczenia.
Choroby żył można leczyć farmakologicznie lub kompresjoterapią, która polega na noszeniu specjalnych pończoch lub uciskowych rajstop. Innym sposobem leczenia jest skleroterapia piankowa, która nazywana jest ostrzykiwaniem żyłek polegającym na wstrzykiwaniu w chorą żyłę preparatu mającego postać piany, która powoduje zamknięcie naczynia żylnego.
Skleroterapia powtarzana jest kilkakrotnie, aby zamknąć wszystkie nieestetyczne żyły. Jeżeli choroba żył jest bardzo zaawansowana leczona jest ona w sposób chirurgiczny. Zabieg chirurgiczny polega na wykonaniu cięcia w pachwinie, podwiązaniu niewydolnej żyły, a następnie usunięciu jej poprzez wyrwanie. W nowoczesnych poradniach flebologicznych do leczenia chorób żył stosowane są zabiegi polegające na zamykaniu niewydolnych żył poprzez fale radiowe lub laserowe. Częstą metodą leczenia jest wewnątrzżylna termoablacja radiowa polegająca na zamykaniu niewydolnych żył za pomocą cewnika, który umieszczony jest wewnątrz chorej żyły. Do zabiegu tego wykorzystywane są fale radiowe, które zamykają żyłę bez konieczności jej usuwania. Leczenie laserowe także pozwala zamknąć chorą żyłę dzięki światłowodowi, który wprowadzony jest do żyły. Zabiegi te są krótkie i bezpiecznie, a czasem towarzyszy im również zabieg miniflebektomii polegający na wycięciu poszerzonych splotów żylnych przy nacinaniu skóry na 2 – 3 mm.